Jak rzucić mięso?
Wegetarianizm to już nie tylko moda - to zdrowy tryb życia, świadomy wybór, troska o przyrodę i otaczający nas świat.
Małymi krokami do celu. Skupmy się na najmniej restrykcyjnej formie wegetarianizmu, czyli tej dopuszczającej spożycie nabiału i jaj.
Jeżeli chcemy przejść na dietę bezmięsną, a myśl o niezjedzeniu mięsa nigdy jest przerażająca, powinniśmy stopniowo ograniczyć jego spożycie.
Podejdźmy to tematu mądrze i dajmy sobie czas na przystosowanie się do zachodzących zmian, bez presji, przymusu i pośpiechu.
Na początku można ograniczyć spożycie mięsa np. do 2-3 dni w tygodniu, a następnie z czasem całkowicie je wykluczyć.
Podczas tego procesu "przechodzenia na nowe" najlepiej zaopatrzyć się w książki kulinarne z wegetariańskimi przepisami czy też przeszukać sieć i zainspirować się do gotowania pełnowartościowych i urozmaiconych posiłków.
W celu dobrego zbilansowania diety należy zastąpić produkty mięsne innymi, równie wysokobiałkowymi, tj. np. tofu, roślinami strączkowymi, jajkami. Warto pogłębiać wiedzę na temat wegetarianizmu, by świadomie i zdrowo komponować swój jadłospis.
***Zobacz także***
Bilans - to słowo klucz
Nieprawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska (jak każda inna dieta) może prowadzić do powstania niedoborów żywieniowych, a w konsekwencji negatywnych skutków zdrowotnych.
Dlatego też należy zwrócić uwagę na komponowanie diety i swoje potrzeby żywieniowe. Trzeba zadbać o uzupełnienie ważnych składników, takich jak witamina B12, kwasy EPA i DHA, żelazo i cynk.
W przypadku zupełnej rezygnacji z produktów pochodzenia zwierzęcego (dieta wegańska) należy korzystać z wysokobiałkowych produktów roślinnych tj. nasiona roślin strączkowych bądź też umiejętnie łączyć ze sobą produkty, tak by uzupełniać aminokwasy egzogenne.
W wielu przypadkach wskazane jest stosowanie suplementów i uwzględnienie produktów wzbogaconych w składniki niedoborowe w diecie.
Zobacz także:
***Zobacz także***