Jak udekorować salon przy pomocy obrazów?

Salon to dla wielu najważniejsze miejsce domu - którym domownicy wypoczywają i przyjmują gości. Charakteru mogą mu dodać odpowiednio dobrane obrazy. Ściany naszego salonu może upiększyć nawet niewielki element dekoracyjny. Wprowadzenie do salonu sztuki w postaci obrazu sprawi, że wnętrze nabierze charakteru i będzie przyciągało spojrzenia. Warto również pamiętać, że obcowanie ze sztuką to ponadczasowa potrzeba, która raz na zawsze zmienia spojrzenie na codzienność...

Jak wybierać obraz do salonu?

Pamiętajmy, że obraz musi dobrze komponować się z wnętrzem, w którym chcemy go umieścić. Ważny jest więc nie tylko kolor ścian i mebli, ale również miejsce na ścianie oraz wielkość pomieszczenia.

Do niewielkiego salonu wybierzmy obrazy małe, które nie zdominują wnętrza. Obraz ma być bowiem ozdobą, a nie jedyną widoczną powierzchnią w pomieszczeniu. W niewielkim salonie możemy także wykorzystać kompozycję kilku małych obrazów, tworząc s własną galerię.

Warto również wziąć pod uwagę oświetlenie pokoju i powiesić obraz w takim miejscu, w którym będzie widoczny. Może znajdować się na wysokości oczu, gdy stoimy lub tworzyć ciekawą kompozycję z innymi obrazami.

Dopasowana tematyka obrazu

Niezwykle ważne jest dokładne przemyślenie, co obraz ma przedstawiać. Będziemy na niego patrzeć codziennie, oglądać go będzie również nasza rodzina i goście.

Zainspirować nas mogą obrazy ręcznie malowane i drukowane na płótnie do salonu na bimago.pl. Znajdziemy tam obrazy abstrakcyjne, które przyciągają wzrok i nadadzą wnętrzu nowoczesnego charakteru. Modne są motywy geometryczne, które należy dobrać kolorystycznie do wnętrz. Obrazy z motywem geometrycznym możemy wybrać nawet wtedy, gdy w salonie już występują tego rodzaju wzory. Ważne jednak, by wówczas na ścianie zawisły obrazy o innych wzorach geometrycznych, dzięki czemu uzyskamy ciekawsze efekt dekoracyjny. Biało-czarne obrazy sprawdzą się natomiast we wnętrzach, w których meble mają wyrazisty kolor.

W salonie świetnie wyglądają też pejzaże - wyciszające, relaksujące nasz wzrok, przy których możemy odpocząć. Do wyboru są i akty, ktore zachwycają pięknem ludzkiego ciała, ukryte w zmysłowych barwach, nie epatujące nagością, lecz sprawiające, że ciało staje się dziełem sztuki.

Wybierać możemy także z motywów kwiatowych, różnorodność kolorystyczna pozwoli na dopasowanie ich do każdego wnętrza. Możemy postawić na róże, słoneczniki, tulipany, a nawet całe bukiety kwiatów czy kwiaty polne. Oryginalnie wyglądają także umieszczone obok siebie obrazy, przedstawiające ten sam kwiat, ale w różnym ujęciu.

Ciekawostką są obrazy kultowego Banksy'ego i street art, które doskonale pasują do salonów w stylu loftowym. Tradycyjne wnętrza upiększyć mogą natomiast reprodukcje znanych malarzy, jak Leonardo da Vinci, Jan Brueghel Starszy, Michał Anioł czy Paul Gauguin. Jeśli dysponujemy odpowiednim wnętrzem, nasz salon może ozdobić słynna Mona Lisa, Dama z gronostajem czy Człowiek witruwiański.

Ręcznie malowane czy drukowane?

Obraz w salonie powinien być ucztą dla oka. Wydaje się, że koneserów sztuki może zaspokoić wyłącznie obraz ręcznie malowany. Warto jednak wiedzieć, że i te drukowane na płótnie mają swoje ogromne zalety.

Jeszcze do niedawna ręcznie malowane obrazy były nieosiągalne dla przeciętnego Polaka. Ze względu na ich cenę, tylko nieliczni mogli sobie pozwolić na ich zakup. Obecnie ceny są bardzo przystępne, dzięki czemu możemy poszczycić się niepowtarzalnym obrazem, namalowanym przez artystę.

Właśnie to jest argument, który przyciąga wielbicieli obrazów malowanych ręcznie - jest jedyny w swoim rodzaju i nawet, jeśli artysta wykona jego kopię, nadal jest niepowtarzalny, gdyż każda kopia nigdy nie będzie taka sama. To klasyczne rozwiązanie doceniają szczególnie osoby, które cenią oryginalność.

Współczesna technologia umożliwia jednak tworzenie obrazów o doskonałej jakości, niewyobrażalnie różnorodnych. Technika wydruku na płótnie pozwala na tworzenie właściwie każdej grafiki. Dzięki temu, że jest to znacznie szybsza i tańsza metoda od tradycyjnego malowania obrazów, dowolnie wybrane dzieło możemy wybierać bez obaw, że nam się znudzi. Zawsze bowiem łatwo możemy wymienić je na inny model.

To, które obrazy wybierzemy, zależy więc od naszego gustu, potrzeby i zasobności portfela. Pamiętajmy jednak, że obraz w salonie przede wszystkim ma sprawiać nam przyjemność.

materiały promocyjne partnera
Dowiedz się więcej na temat: Dom | obrazy | wystrój | dekoracja | płótno

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy