Reklama

Reklama

Jak usunąć żółte plamy z ubrań?

​Nie ma chyba większej plamy na honorze kobiety jak ta żółta - z potu pod pachami. I to na białej bluzce! Niekoniecznie świadczyć musi o braku higieny, a być skutkiem używania niektórych antyperspirantów.

Do wywabienia plamy możesz użyć chlorowego wybielacza, tyle że wybielacz niszczy tkaniny, a wchodząc w reakcję z białkami zawartymi w pocie, doprowadzi do tego, że plama stanie się ciemniejsza. Bezpiecznie będzie wypróbować metody naturalne. 

Sokiem z cytryny 

Plamy z potu natrzyj roztworem przygotowanym z wody i soku z cytryny - w równych proporcjach. Potem tkaninę wypierz jak zwykle.

Amoniakiem 

Może być skuteczny w wywabianiu żółtych plam z białej bawełny. Upierz tkaninę w wodzie z amoniakiem w proporcji: 1 łyżeczka amoniaku na 1 litr wody. Amoniaku nie stosuj do czyszczenia ubrań z jedwabiu. 

Reklama

Octem 

Sprawdzi się w przypadku świeżych, niezbyt intensywnych plam. Zwilż gąbkę octem i wetrzyj w plamę z potu bezpośrednio przed praniem. Jeśli plama jest wyraźna, przygotuj specjalną pastę z octu i sody oczyszczonej w proporcji 2:3. Nałóż ją na plamę, pozostaw na godzinę, po czym ubranie upierz jak zwykle.

Sodą oczyszczoną 

Zmieszaj 4 łyżki sody oczyszczonej z 1/4 szklanki wody. Wetrzyj w plamę za pomocą szczoteczki do rąk i pozostaw na 1-2 godziny. Potem wypierz ubranie. 

Sodą oczyszczoną i wodą utlenioną 

Woda utleniona jest naturalnym środkiem wybielającym, który, w przeciwieństwie do standardowych wybielaczy, nie niesie za sobą ryzyka odbarwienia tkaniny. Wymieszaj w równych proporcjach wodę z sodą oczyszczoną i wodą utlenioną (np. po 1/4 szklanki). Nanieś na plamy, pozostaw na około 30 minut. Możesz od czasu do czasu miękką szczoteczką przetrzeć poplamione miejsce. Potem wypierz ubranie w chłodnej wodzie. Najlepiej stosuj do wybielania białych koszulek z bawełny. 

Aspiryną 

Rozkrusz 2 tabletki białej aspiryny i rozpuść w połowie szklanki ciepłej wody. Namocz plamy w roztworze przez 3 godziny. Potem upierz tkaninę jak zwykle.

Zanim zastosujesz którąś z tych metod... Wypróbuj jej działanie na mało widocznym skrawku poplamionej tkaniny, aby upewnić się, że nie zniszczysz ulubionej bluzki.  

Zobacz także:

Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy