Jak walczyć z rozstępami?

Rozstępy to blizny powstające przez rozerwanie włókien kolagenu i elastyny w okresach intensywnego wzrostu, mogą mieć intensywne czerwone zabarwienie, z czasem jaśnieją. Wiele kobiet uważających je za poważny estetyczny problem walczy z rozstępami latami, często bezskutecznie. Jak radzić sobie z nim radzić?

123RF/PICSEL

Jak walczyć z rozstępami?

4.	Jak zapobiegać? 

Niestety rozstępom nie da się do końca zapobiec, ale można zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Dbaj o zbilansowaną dietę bogatą w witaminy i mikroelementy oraz inne niezbędne składniki odżywcze, szczególnie w okresie dojrzewania i ciąży.  

Nawilżaj skórę dwa razy w ciągu dnia. Doskonale sprawdzi się żel aloesowy lub kwas hialuronowy. Regularnie stosuj masaż, który uelastyczni skórę, sprawi, że będzie ona lepiej ukrwiona i odżywiona.  

Staraj się kontrolować przyrost lub wahania masy ciała. Szybkie przybieranie na wadze może doprowadzić do powstania rozstępów. Unikaj restrykcyjnych diet, które mogą wywołać efekt jojo.  Na powstawanie rozstępów mają też wpływ predyspozycje genetyczne.  

IG
1. Po pierwsze: Nie musisz

Rozstępy nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia organizmu i funkcjonowania skóry. Są też powszechne: dotyczą 90 proc. kobiet w ciąży, 70 proc. nastolatek, 40 proc. mężczyzn w okresie dorastania. W rzeczywistości trudno jest znaleźć ciało całkowicie pozbawione rozstępów (jeśli tylko nie zostało poddane gruntownej obróbce w Photoshopie). To, co może się wydawać „szpecącym defektem”, jest tak naprawdę zupełnie normalnym zjawiskiem, występującym powszechnie i całkowicie nieszkodliwym. Nie daj sobie wmówić, że musisz się nimi przejmować.
2. Po drugie: Możesz

Jeśli rozstępy ci przeszkadzają, możesz postarać się je zredukować i zmniejszyć ich widoczność. Zabiegi wykonywane w gabinetach takie, jak mezoterapia mikroigłowa, laseroterapia (pobudzające odbudowę kolagenu i tym samym poprawiające kondycję skóry) i w mniejszym stopniu mikrodermabrazja (ścierająca warstwy naskórka) są skuteczne w walce z rozstępami, jednak trzeba pamiętać, że nie usuną ich całkowicie. Trzeba się także liczyć z tym, że konieczna będzie seria od kilku do kilkunastu zabiegów. Im wcześniej rozpocznie się kurację, tym bardziej będzie ona skuteczna, dlatego lepiej interweniować jeszcze, kiedy rozstępy są czerwone.
3. Domowe sposoby

Kremy, balsamy, peelingi i inne eliksiry dostępne w sprzedaży i obiecujące spektakularne efekty, działają jedynie na powierzchniową warstwę skóry i nie ma co się po nich spodziewać nadzwyczajnych rezultatów. Najbardziej obiecujące są preparaty z pochodnymi witaminy A, takimi jak kwas retinowy.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas