Jak zadbać o kruche i łamliwe paznokcie?

Z problemem łamliwych paznokci boryka się wiele kobiet. Na ich zły stan wpływają takie czynniki jak prace domowe wymagające moczenia dłoni w wodzie, nieodpowiednia dieta oraz choroby paznokci. Jak je wzmocnić, aby się nie rozdwajały?

123RF/PICSEL

Jak zadbać o kruche i łamliwe paznokcie?

Dieta dla mocnych paznokci

W dbaniu o zdrowe i piękne paznokcie pomoże nam również odpowiednia dieta. Po jakie produkty warto sięgać? Przede wszystkim te, które są źródłem witaminy A, H, witamin z grupy B oraz żelaza, magnezu i wapnia. 

Wymienione wyżej minerały znajdziemy w:

- nabiale, jajkach, rybach, wątróbce, szpinaku, bananach, marchewkach, pomidorach, ziemniakach, orzechach włoskich, czosnku, burakach oraz kapuście.
Kruche paznokcie oznaką choroby

Niepokojące zmiany na paznokciach to sygnał, że z organizmem dzieje się coś złego. Na co warto zwrócić uwagę? 

- Charakterystyczne białe plamki i poziome rowki na płytce paznokcia to najczęściej oznaka niedoboru witamin, wapnia oraz zaburzeń hormonalnych.
Pielęgnacja paznokci

O kondycję paznokci powinno się dbać przez cały rok. Latem warto smarować dłonie kremami z wysokim filtrem, aby uchronić je przed promieniami słońca. Natomiast w chłodniejszych miesiącach nie zapominajmy o zakładaniu rękawiczek i chronieniu dłoni przed działaniem niskich temperatur. Podczas używania chemicznych środków czystości również należy sięgnąć po rękawiczki.

Paznokcie będą silne i odżywione, jeśli nie zapomnimy o kilku ważnych nawykach. Przede wszystkim warto je często nawilżać. Może do tego posłużyć ulubiony krem do rąk, olej roślinny, oliwa z oliwek, a nawet masło klarowane. Każda z tych propozycji wzmocni strukturę paznokcia oraz dostarczy ważnych witamin i minerałów.
Pionowe bruzdy powinniśmy powiązać z chorobami skóry: atopowym zapaleniem, łysieniem plackowatym czy łuszczycą.

Na choroby wskazuje również barwa paznokcia. Jeśli płytka jest blada, to znaczy, że zmagamy się z anemią lub chorobami układu krążenia. Żółty kolor wskazuje na grzybicę, a zaczerwienienie to objaw zanokcicy.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas