Jak zatuszować niedoskonałości cery

Kiedy na dworze robi się chłodno, a twoja cera powoli blednie i do tego źle reaguje na kiepską pogodę – koniecznie zmień podkład. Na cięższy, gęstszy, taki, który uchroni skórę przed chłodem i wiatrem. Na kilka zimowych miesięcy powinnaś także porzucić swój ulubiony letni odcień fluidu, bo teraz będzie dla ciebie za ciemny i twarz może się brzydko odcinać od szyi i dekoltu. Poza tym pamiętaj: ciemne podkłady dodają lat!

Zimowy makijaz różni się od letniego  nie tylko kolorem podkładu
Zimowy makijaz różni się od letniego nie tylko kolorem podkładu123RF/PICSEL

Gdy masz cerę przesuszoną

Jeśli skóra jest sucha, a nie masz bardzo widocznych przebarwień czy innych niedoskonałości - sięgnij po krem BB. Gdy potrzebujesz większego "kamuflażu", zdecyduj się na pokład kryjący o kremowej formule. Unikaj jednak tych typu "long lasting", bo zafundują ci niemiłe uczucie ściągnięcia skóry.

Przed nałożeniem fluidu koniecznie wklep krem nawilżający (pamiętaj o osobnym kosmetyku pod oczy), a gdy cera jest bardzo sucha, dodatkową porcją nawilżenia może być baza nawilżająca pod podkład.

Gdy masz problemy z naczynkami

Ta cera jest niezwykle wrażliwa i potrzebuje dobrego krycia. W cieplejsze dni naczynka i zaczerwienienia z powodzeniem zamaskuje krem CC dla cery naczynkowej - zawiera specjalne pigmenty, które działają od razu po nałożeniu kosmetyku. Jest on bogaty w składniki kojące i wzmacniające (np. pozyskiwaną z kasztanowca escynę, która uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiega tworzeniu się pajączków na twarzy, czy witaminę C).

Gdy jednak na dworze zrobi się naprawdę zimno, musisz swoją cerę bardziej zabezpieczyć. Zastosuj punktowe serum na naczynka, które je uodporni na uszkodzenia. Podkład do cery naczynkowej musi mieć właściwości kryjące i zawierać odrobinę zielonego pigmentu, który zredukuje zaczerwienienia. Jeśli jego krycie cię nie usatysfakcjonuje, popraw makijaż zielonkawym korektorem.

Gdy twoja cera jest mieszana

Masz skórę mieszaną - błyszczącą w strefie T (czoło, nos, broda) i suchą na policzkach? Wybierz podkład kryjący, który "zapanuje" nad sebum, a nie podrażni suchej skóry. Wystrzegaj się jednak podkładów mocno kryjących, bo przy takich zawsze istnieje ryzyko efektu maski. Lepiej stopniować krycie delikatniejszym fluidem.

Idealnego kosmetyku szukaj wśród podkładów beztłuszczowych i mineralnych. Pamiętaj też, że przy cerze mieszanej należy fluid nakładać pędzelkiem (zawsze czystym). Minimalizuje to zakażenie cery bakteriami.

Gdy masz widoczne zmarszczki

Podkłady do cery dojrzałej zawierają składniki działające przeciwstarzeniowo (m.in. witaminy, kwas hialuronowy). Tuszują niedoskonałości, bardzo dobrze nawilżają i wygładzają cerę.

Wybierz podkład liftingujący lub zawierający serum. Jeśli masz wyjątkowo suchą cerę, zanim nałożysz podkład, wklep w skórę serum, które masz w domu, potem krem. Dopiero kosmetyki się wchłoną, zaaplikuj fluid.

Gdy twoja cera potrzebuje rozświetlenia

Szarą, matową skórę rozjaśni i odmłodzi podkład rozświetlający. Ma on właściwości odbijające światło, więc dodatkowo odciągnie uwagę od zmarszczek. Z reguły posiada też filtry ochronne. Jego dłuższe stosowanie spowolni zatem starzenie się skóry.

Podkłady rozświetlające mają lekką konsystencję. Możesz też zaaplikować zwykły podkład (bez drobinek), a kości policzkowe, grzbiet nosa i brodę musnąć rozświetlaczem. Albo: wklepać fluid i oprószyć twarz pudrem rozświetlającym.

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas