Reklama

Jak zwabić pszczoły do ogrodu

​To jedne z najpożyteczniejszych owadów. Zapylają ponad 80 proc. roślin ozdobnych i uprawnych. Bez ich pomocy ilość owoców i warzyw byłaby mniejsza nawet o ponad połowę. By często odwiedzały twój ogród i dobrze się w nim czuły muszą mieć pod dostatkiem pożywienia. Będzie ich więcej, kiedy w ogrodzie posadzisz ich ulubione rośliny, produkujące nektar, pyłek bądź spadź. Tak rozplanuj sadzenie, by kwitły cały sezon.

Posadźmy rośliny miododajne

Róże wabią pszczoły zapachem i wytwarzają dużo pyłku. Poszukaj specjalnie przygotowanych przez hodowców miododajnych serii. 

Budleja Dawida przyciąga i pszczoły, i motyle. Krzew ten lubi ciepło i w chłodniejszych regionach kraju może przemarzać. Cynie nazywane jakobinkami uwielbiają słońce. To rośliny jednoroczne, ale pozostaną z nami do późnej jesieni. Heliotrop oszałamia słodkim zapachem. Posadź go w słonecznym miejscu i w żyznej ziemi. Wiciokrzew to pnącze o delikatnie pachnących kwiatach. Wytwarza dużo nektaru i pyłku, przez co chętnie sadzony jest w pobliżu pasiek. By obficie kwitł posadź go w miejscu pół cienistym, w podłożu żyznym i pilnuj, by było stale wilgotne. 

Mniszek lekarski popularnie nazywany "mleczem" to niezbyt lubiany gość w wypielęgnowanych ogrodach, ale to jedna z najpopularniejszych roślin pyłko - i nektarodajnych.

Reklama

Przygotuj domek dla owadów

Zrób to, gdy nie ma w pobliżu pasieki. Możesz użyć drewnianego klocka, pnia ściętego drzewa z wywierconymi otworami (nie na wylot), powiesić w słonecznym miejscu pęk pustych w środku trzcinowych łodyg (10 cm. długości).

Bądźmy eko

Do nawożenia i ochrony roślin dobrze sprawdzi się gnojówka z ziół, np. ze skrzypu polnego, pokrzywy lub mniszka lekarskiego. Gnojówkę robi się wrzucając do 5 litrów wody ok. 0,5 kg. posiekanych roślin i odstawiając pod przykryciem na ok. 2-3 tyg. (macerat co kilka dni trzeba mieszać). Podlewamy przecedzoną i rozcieńczoną wodą (w stosunku 1:3).

Zobacz także:

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy