Jak zwabić pszczoły do ogrodu

​To jedne z najpożyteczniejszych owadów. Zapylają ponad 80 proc. roślin ozdobnych i uprawnych. Bez ich pomocy ilość owoców i warzyw byłaby mniejsza nawet o ponad połowę. By często odwiedzały twój ogród i dobrze się w nim czuły muszą mieć pod dostatkiem pożywienia. Będzie ich więcej, kiedy w ogrodzie posadzisz ich ulubione rośliny, produkujące nektar, pyłek bądź spadź. Tak rozplanuj sadzenie, by kwitły cały sezon.

Obok domku przyda się mały, płytki zbiornik na wodę, żeby owady mogły się napić, ale się nie utopiły
Obok domku przyda się mały, płytki zbiornik na wodę, żeby owady mogły się napić, ale się nie utopiły123RF/PICSEL

Posadźmy rośliny miododajne

Róże wabią pszczoły zapachem i wytwarzają dużo pyłku. Poszukaj specjalnie przygotowanych przez hodowców miododajnych serii. 

Budleja Dawida przyciąga i pszczoły, i motyle. Krzew ten lubi ciepło i w chłodniejszych regionach kraju może przemarzać. Cynie nazywane jakobinkami uwielbiają słońce. To rośliny jednoroczne, ale pozostaną z nami do późnej jesieni. Heliotrop oszałamia słodkim zapachem. Posadź go w słonecznym miejscu i w żyznej ziemi. Wiciokrzew to pnącze o delikatnie pachnących kwiatach. Wytwarza dużo nektaru i pyłku, przez co chętnie sadzony jest w pobliżu pasiek. By obficie kwitł posadź go w miejscu pół cienistym, w podłożu żyznym i pilnuj, by było stale wilgotne. 

Mniszek lekarski popularnie nazywany "mleczem" to niezbyt lubiany gość w wypielęgnowanych ogrodach, ale to jedna z najpopularniejszych roślin pyłko - i nektarodajnych.

Przygotuj domek dla owadów

Zrób to, gdy nie ma w pobliżu pasieki. Możesz użyć drewnianego klocka, pnia ściętego drzewa z wywierconymi otworami (nie na wylot), powiesić w słonecznym miejscu pęk pustych w środku trzcinowych łodyg (10 cm. długości).

Bądźmy eko

Do nawożenia i ochrony roślin dobrze sprawdzi się gnojówka z ziół, np. ze skrzypu polnego, pokrzywy lub mniszka lekarskiego. Gnojówkę robi się wrzucając do 5 litrów wody ok. 0,5 kg. posiekanych roślin i odstawiając pod przykryciem na ok. 2-3 tyg. (macerat co kilka dni trzeba mieszać). Podlewamy przecedzoną i rozcieńczoną wodą (w stosunku 1:3).

Zobacz także:

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas