Jaką kołdrę wybrać w lecie?

​Z każdym ciepłym latem przybywa zwolenników zmiany kołder całorocznych na letnie. Jakie ma to zalety? Na co zwrócić uwagę?

Ma zagwarantować dobrą cyrkulację wilgoci i powietrza
Ma zagwarantować dobrą cyrkulację wilgoci i powietrza123RF/PICSEL

Dlaczego warto zmienić kołdrę? 

By prawidłowo funkcjonować, nasz organizm potrzebuje 8 godzin snu na dobę. W upały śpimy znacznie gorzej: wysokie temperatury uniemożliwiają zaśnięcie lub sprawiają, że budzimy się kilka razy w ciągu nocy. Podczas snu wydzielamy też dużo więcej potu. Zmiana przykrycia na lżejsze poprawia cyrkulację powietrza i wilgoci, a przez to komfort snu.

Jaką kołdrę wybrać na lato? 

Zwracać należy uwagę przede wszystkim na jej gramaturę (wagę) i typ wypełnienia. Najlżejsze i zapewniające najlepszy komfort cieplny latem są tzw. kołdry standardowe z naturalnym wsadem, np. wypełnione puchem w 85-95 proc., i tzw. kołdry ultralekkie z syntetycznym wypełnieniem imitującym puch. Te ostatnie wskazane są dla alergików, bo nie przyciągają kurzu i roztoczy, a ponadto można je prać w domowej pralce automatycznej w temp. 60°C. Warto, by posiadały certyfikat, np. Oeko-Tex Standard 100.

Taki test potwierdza, że przebadano je pod kątem stu substancji szkodliwych dla zdrowia (nie mają ich w składzie). Rozwiązaniem może być też dwuczęściowa kołdra typu "4 pory roku", składająca się z dwóch kołder o różnej charakterystyce cieplnej: letniej i całorocznej. Można używać ich osobno lub spinać.

Ceny za kołdrę? Ultralekka: od 50 zł.; puchowe: w granicach 250-300 zł (140x200 cm).

Jak zadbać o komfort w sypialni?

Regularnie wietrz sypialnię przed snem. To samo dotyczy pościeli: jeśli masz możliwość, co jakiś czas wynieś ją na kilka godzin balkon na słońce. 

Regularnie czyść materac. 

Wyrzuć z sypialni dywan. 

Do sprzątania używaj naturalnych środków czyszczących. Zrezygnuj z nabłyszczających substancji do pielęgnacji mebli i podłogi. Wiele z nich zawiera drażniące substancje zapachowe, które mogą powodować podraż-ienia oczu, problemy z oddychaniem, bóle głowy. 

Nie wpuszczaj do sypialni domowych zwierzaków. 

Ustaw przy łóżku rośliny oczyszczające powietrze: dracenę, zielistkę Sternberga. 

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas