Kolor roku 2023. Jak stylizować Viva Magenta?
Instytut Pantone co roku na początku grudnia informuje o kolorze, który zgodnie z prognozami analityków ma zdominować nadchodzący rok i podbić serca konsumentów na całym świecie. Barwą roku 2023 ogłoszona została Viva Magenta. To odcień karminowej czerwieni, który łączy naturę ze światem cyfrowym. Viva Magenta odzwierciedla „dynamikę między sztuczną inteligencją a ludzką kreatywnością” – zaznaczają eksperci Pantone. Jak wykorzystywać ten kolor w codziennych stylizacjach i wnętrzach?
Pantone to amerykańskie przedsiębiorstwo z branży poligraficznej, jeden z najbardziej znanych i cenionych instytutów kolorystycznych na świecie. Eksperci Pantone co roku w grudniu wybierają kolor, który symbolizować ma nastroje społeczne zmieniającej się rzeczywistości. - To przemyślany proces, który jest zwieńczeniem pracy całego zespołu badającego trendy - tłumaczyła Laurie Pressman, wiceprezeska Pantone Color Institute Pantone podczas konferencji prasowej.
Kolor roku Instytutu Pantone ma stać się także, a może przede wszystkim, najmodniejszym odcieniem kolejnych dwunastu miesięcy. Zgodnie z przewidywaniami sztabu specjalistów to odcień, który oczaruje konsumentów na całym świecie, skradnie serca influencerek, specjalistów od wizerunku, a także ekspertów od wystroju wnętrz i grafików.
Kolor roku 2023: Viva Magenta
Jaki kolor według ekspertów Instytutu Pantone będzie królował w nadchodzącym 2023 roku? Następcę Very Peri poznaliśmy podczas międzynarodowych targów sztuki w Art Basel w Miami. To Viva Magenta 18-1750, awangardowy odcień karminowej czerwieni, który łączy w sobie zarówno ciepłe, jak i zimne nuty.
Dlaczego właśnie Viva Magenta ma królować w 2023 roku? - To kolor, który łączy przeszłość i przyszłość, fizyczną i wirtualną rzeczywistość - tłumaczyła Laurie Pressman 1 grudnia w Miami. Wiceprezeska Pantone Color Institute Pantone podkreśliła, że zgaszony odcień czerwieni wyróżnia się intensywnością i jest niezwykle energetyczny. - Niecodzienny kolor na niecodzienne czasy - zaznaczyła przedstawicielka amerykańskiego przedsiębiorstwa poligraficznego w Art Basel.
Zobacz również: Agnieszka Woźniak-Starak zachwyciła stylizacją. "Styl i klasa"
Co symbolizować ma Viva Magenta? To kolor, który zakorzeniony jest w naturze i ze światem przyrody ma wiele wspólnego. Jednocześnie jednak - podobnie jak kolor roku 2022 Very Peri - odwzorowuje wirtualną rzeczywistość, nawiązując do estetyki i kolorystyki charakterystycznej dla metaverse. - W erze technologii czerpiemy inspirację z natury i tego, co prawdziwe. Viva Magenta wywodzi się z rodziny czerwieni i jest zainspirowana koszenilą, jednym z najcenniejszych naturalnych barwników, a zarazem jednym z najmocniejszych i najbardziej jaskrawych, jakie zna świat - tłumaczyła wybór zgaszonej czerwieni na kolor roku 2023 Leatrice Eiseman.
Viva Magenta - barwa pełna energii, ale jednocześnie niezbyt krzykliwa - ma także inspirować do działania. Reprezentuje bowiem wiarę we własne możliwości. Symbolizuje siłę, radość i odwagę. Czerwień zawsze uważna była za barwę mocy. Niemal we wszystkich kulturach wiązała się z pojęciem sił życiowych.
Eksperci Pantone zaznaczają, że w dobie kryzysów, które zawładnęły światem, to właśnie optymizm będzie nam potrzebny do odrodzenia i stawiania czoła wyzwaniom. Viva Magenta ma być dla konsumentów oraz pracowników branży kreatywnej powiewem świeżości, po szarym i smutnym okresie pandemii koronawirusa.
- Szukaliśmy koloru, który promuje radość oraz zabawę. Obecne życie jest niekonwencjonalne i pod wieloma względami stanowi wyzwanie, dlatego myślę, że szukamy rzeczy, które pomogą nam uciec od problemów - tłumaczy Leatrice Eiseman.
Viva Magenta jest odważna, nieustraszona, przedstawia optymizm i radość, a wiemy, że wszyscy bardzo tego potrzebujemy.
Jak stylizować Viva Magenta?
Jak przemycić kolor roku 2023 do codziennych stylizacji? Viva Magenta nie lubi konkurencji. Jeśli chcemy wykorzystać tę barwę, komponując kreację, powinnyśmy zrezygnować z innych mocnych i energetycznych kolorów. Zgaszony odcień czerwieni dobrze jest połączyć z neutralnymi barwami. Świętnie wygląda w zestawieniu z delikatnymi beżami, subtelnymi śmietankami lub szarościami.
Viva Magenta doskonale sprawdzi się w stylizacjach casualowych. Okrycie wierzchnie w tym kolorze możemy zestawić z jeansami w klasycznym odcieniu indygo. Stylizację doskonale uzupełnią dodatki w kolorze bieli. Złota biżuteria jest jak najbardziej wskazana.
Na tego typu zestawienie kolorystyczne zdecydowała się Natalia Klimas. Aktora i influencerka na trendach zna się doskonale. Kocha energetyczne kolory i często decyduje się na różnobarwne stylizacje.
Agnieszka Woźniak-Starak też pokochała kolor Viva Magenta. Dziennikarka i prezenterka pojawiła się podczas jednego z odcinków "Dzień dobry TVN" w błyszczącej bluzce w tym odcieniu. Dobrała do niej ekstrawagancką, srebrną biżuterię. Kreację uzupełniła stonowanym, czarnym dołem. Warto zainspirować się tym rozwiązaniem.
Viva Magenta w domu. Kolor do zadań specjalnych
Kolor Viva Magenta sprawdzi się także we wnętrzu. Jest to jednak barwa, którą należy ostrożnie włączać do pomieszczeń. W nadmiarze może bowiem zaszkodzić przestrzeni - sprawić, że pokoje optycznie wydadzą się mniejsze. Czerwień - niezależnie od stopnia nasycenia - jest bowiem dominująca. Przyciąga uwagę i wywołuje zainteresowanie.
Barwą roku 2023 podczas aranżacji wnętrz należy operować świadomie i uważnie. To kolor, który doskonale sprawdzi się w dodatkach. - Viva Magenta zdecydowanie lepiej będzie się prezentować w większych przestrzeniach, niż w domach prywatnych. Jego zaletą jest ciepło i wysoka energia, jednak nie jest to kolor uniwersalny i potrzeba sporego doświadczenia oraz wyczucia by go używać - tłumaczy Olka Barczak architektka wnętrz oraz design coach w rozmowie z internityhome.pl
- Czerwień tę łatwo będzie łączyć z neutralnymi odcieniami, co nieco złagodzi jej oddziaływanie. Bez obaw można użyć w jej towarzystwie klasycznych beżów i offwhite’ów oraz dla kontrastu głębokich brązów i czerni. Karmin można łączyć ze zgaszonymi niebieskościami (stłumią ciepło czerwieni), albo w dopełnieniu z zielenią - jasną szałwiową lub głęboką i ciemną - zaznacza Olka Barczak.