Kostka mydła – do czego może się przydać
Wypiera ją wygodniejsze i podobno łagodniejsze dla skóry mydło w płynie. Nie zastąpi jednak tradycyjnego.
Zamaskuj dziury w ścianie
Zeskrob nożem lub zetrzyj na tarce trochę mydła i wciśnij w pozostałe po gwoździach otworki w ścianie. Pamiętaj tylko, aby dobrać odpowiedni kolor. Nie powinnaś mieć z tym problemu, ponieważ mydło w kostkach sprzedawane jest w wielu barwach i odcieniach. Zamaskujesz nim także niezbyt głębokie pęknięcia tynku. Pocieraj suchą kostką rysę tak długo, aż przestanie być widoczna.
Zabezpiecz meble
Jeśli twój szczeniak obgryza nogi stołu lub krzeseł, potrzyj je u dołu mydłem toaletowym. Zapach zniechęci czworonoga do takich praktyk. Możesz także posmarować mydłem buty. Nie zaszkodzi tzw. skórze licowej, ale nie próbuj tej metody na zamszu, bo możesz go
zniszczyć. Posmaruj mydłem jedynie obcasy zamszowych butów i to powinno wystarczyć.
Wykorzystaj do szycia
Gdy nie możesz przyszyć guzika do skórzanego płaszcza, bo trudno wkłuć igłę, najpierw wbij ją w kostkę mydła, a dopiero potem w skórę. Śliska warstewka mydła ułatwi także zszycie grubej tkaniny, np. obiciowej, zasłon itp. Resztek mydła możesz używać także zamiast kredy do zaznaczania na tkaninie zaszewek, miejsca przyszycia guzika itp. Łatwo je potem zetrzeć z materiału bez śladu.
Baw się z dziećmi
Rzeźbienie w mydle to doskonała zabawa nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych, ciekawy sposób wspólnego spędzania czasu. Mydlana rzeźba może być miłym prezentem przygotowanym przez wnuka. Przedszkolak na pewno poradzi sobie z wyrzeźbieniem serduszka, rybki. Ty możesz wyczarować aniołka, kwiatek itp. Jako narzędzi użyjcie pilniczka do paznokci, małego nożyka, szydełka. Nie wyrzucaj też okrawków mydła pozostałych po rzeźbieniu. Zbierz je do słoika i wykorzystaj ponownie (patrz niżej).
Nie wyrzucaj resztek
Możesz zrobić z nich nowe pachnące kostki i wykorzystać do mycia, prania lub włożyć do szafy z ubraniami, aby odstraszały mole.
Resztki mydła umieść w metalowej lub żaroodpornej misce i postaw na garnku z gotującą się wodą. Wlej do mydła łyżkę lub dwie olejku, np. migdałowego, i mieszaj aż uzyskasz jednolitą masę. Możesz dodać do niej kilka kropli ulubionego olejku eterycznego, np. różanego, lawendowego, nagietkowego.
Gotową masę przelej do foremek, np. silikonowych do pieczenia babeczek. Gdy zastygnie, wyjmij mydełka.
Do mydlanej masy możesz dodać barwniki spożywcze. Jeśli dołożysz do niej otręby lub fusy z kawy, otrzymasz mydło peelingujące.
Na plamy i rany
Zawsze miej w domu kostkę szarego mydła, ponieważ:
Świetnie radzi sobie z plamami na tkaninach, wystarczy potrzeć nim zabrudzenia i namoczyć na pół godziny, a potem uprać.
Dezynfekuje rany i przyspiesza gojenie. Gdy się skaleczysz, 2-3 razy dziennie przemywaj ranę wodą z szarym mydłem.
Zmniejsza obrzęk przy zwichnięciu lub skręceniu kostki - mocz w wodzie z mydłem.