Księżna Kate ubierze się w pory na koronację? Stylizacja: “Wyróżni ją z tłumu”

Propozycja od jej ulubionego projektanta? A może coś zupełnie nowego i zaskakującego? Na brytyjskim dworze strój ma znaczenie symboliczne, dlatego kreacja księżnej Kate podczas koronacji będzie czymś więcej niż tylko “ładną i modną sukienką”. To wyraz jej stosunku do króla Karola III i brytyjskiej monarchii.

Księżna Kate
Księżna KateHenry Nicholls/Press Association/East NewsEast News

Minęło ponad sto lat odkąd księżna Walii i przyszła królowa uczestniczyła w koronacji

Szaty, w których wystąpią król Karol i królowa małżonka Kamila zostały już jakiś czas temu podane do publicznej wiadomości, a proces ich przygotowania śledzi cała Wielka Brytania, jeśli nie cały świat. Natomiast kwestia ubioru, znanej z doskonałego wyczucia stylu, Kate Middleton pozostaje tajemnicą. Od 2011 roku za jej oficjalne stylizacje odpowiada Alexander McQueen, który zaprojektował także jej suknię ślubną. Czy i tym razem księżna sięgnie po propozycję ulubionego domu mody, a może wybierze projektanta młodego pokolenia?

Suknia ślubna księżnej Kate
Suknia ślubna księżnej Kate Getty Images

Wbrew pozorom pytanie: w czym wystąpi księżna Kate na koronacji Karola III, nie jest wyłącznie pytaniem o modę. Ubiór, który założy żona księcia Williama, ma znaczenie symboliczne, chodzi wszak o przyszłą królową.

Minęło ponad sto lat odkąd księżna Walii i przyszła królowa małżonka uczestniczyła w koronacji monarchy. Ostatni raz miało to miejsce w 1902 roku podczas intronizacji Edwarda VII. Jego synowa — księżna Maria Teck — wystąpiła wówczas w tiarze będącej symbolem władzy królewskiej oraz w satynowej sukni z trenem, na której wyszyto herby Edwarda VII oraz jego matki, królowej Wiktorii. Kreacja późniejszej królowej Marii w jasny sposób podkreślała ciągłość władzy monarszej i była symbolem hołdu i lojalności wobec jej teścia. Komentatorzy zastanawiają się: czy księżna Kate także zdecyduje się na taki gest? Kreacja, którą wybierze żona Williama, może stać się wyrazem jej stanowiska wobec władcy i monarchii — tak z pewnością potraktują to eksperci, u których strój przyszłej królowej budzi ogromne emocje.

Kate Middleton na koronacji Karola III: “Zobaczymy coś, co wyróżni ją z tłumu".

“Myślę, że strój Kate będzie dobrze przemyślany i w jakiś sposób będzie wyrazem lojalności wobec króla Karola"

Powiedziała w wywiadzie dla magazynu “People" Bethan Holt — autorka książki: “Księżna Cambridge: Dekada królewskiego nowoczesnego stylu".

Ona wie, że jest to ogromnie znaczący moment i dlatego sądzę, że zobaczymy coś, co wyróżni ją z tłumu.
Bethan Holt

Eksperci prognozują, że Kate Middleton stylizacją zaakcentuje swoją pozycję i rolę na dworze. Spodziewają się, że “królowa brytyjskiej mody" włoży wyjątkowy strój, daleki w swej koncepcji od oficjalnych outfitów, które obowiązują zaproszonych na koronację gości.

Komentatorzy podkreślają także, że księżna Kate do tej pory podążała ścieżkami, którymi wcześniej szły księżna Diana i królowa Elżbieta II. Żona Williama musiała się więc dostosować do wyznaczonych przez nie kierunków. Natomiast jej udział w koronacji Karola III jako księżnej Walii i przyszłej królowej to pierwsze takie wydarzenie od stu lat, co daje Kate możliwość wykreowania własnej drogi, zrobienia czegoś całkowicie po swojemu.

W czym wystąpi księżna Kate na koronacji Karola III?

Tradycja obowiązująca na dworze brytyjskim nakazuje, by suknia Kate sięgała ziemi i miała kolor kości słoniowej. Jednak jak zauważa Bethan Holt "wiele reguł się zmieniło. Kate może nas zaskoczyć". Ekspertka zwraca uwagę, że wspaniałym połączeniem nowoczesności i tradycji byłaby suknia w rodzaju tej, którą założyła ubiegłej jesieni księżna Walii na bankiet z okazji wizyty prezydenta Republiki Południowej Afryki w Anglii. Kate Middleton nosiła wówczas suknię z peleryną ozdobioną wzorem z klejnotów. Taka kreacja z jednej strony nawiązuje do tradycyjnych królewskich płaszczy, z drugiej jest ona wyjątkowo elegancka i nowoczesna.

Księżna Kate w sukni-pelerynie
Księżna Kate w sukni-pelerynieChris JacksonGetty Images

Por i żonkil na sukni Kate

Natomiast pisarka i historyczka Lauren Kiehna — autorka bloga “The Court Jewellery" poświęconego dworom królewskim z całego świata — podkreśla, że Kate Middleton wystąpi na koronacji jako księżna Walii i dlatego włączenie do stroju symbolicznej biżuterii, takiej jak broszka z trzema piórami królowej Aleksandry, żony Edwarda VII (trzy srebrne, strusie pióra są oznaką księcia Walii i symbolem tej krainy), czy haftów z porem bądź żonkilem na sukni, byłoby wyrazem kurtuazji ze strony księżnej.

Por i żonkil to emblematy Walii związane ze świętym Dawidem. Narcyz symbolizuje jego śmierć, natomiast dzięki porom święty ocalił mieszkańców kraju. Według legendy przed bitwą pomiędzy Walijczykami a Anglosasami Dawid zasugerował tym pierwszym, by narwali dzikich porów i przyczepili je do swoich hełmów, dzięki czemu łatwo im będzie rozpoznać, kto jest wrogiem, a kto przyjacielem na polu bitwy.

Gdyby księżna Kate zdecydowała się na motyw roślin-symboli byłaby to swoista kontynuacja tradycji. Wspomniana już królowa Maria jako księżna Walii także wystąpiła na intronizacji Edwarda VII w sukni z motywami florystycznymi. Podobnie Elżbieta II, na której szacie koronacyjnej wyszyto: walijskie pory, róże — symbolizujące Anglię, koniczynę z Irlandii oraz oset znajdujący się w godle Szkocji. Tym samym jej kreacja odnosiła się do wszystkich krajów Zjednoczonego Królestwa na Wyspach Brytyjskich.

Bethan Holt jest zdania, że motyw roślinny z pewnością pojawi się w ubiorze księżnej. Znawczyni stylu Kate Middleton zauważa, że jeśli zdecyduje się ona umieścić na sukni polne kwiaty, które znalazły się na zaproszeniach na koronację, byłby to wyraz lojalności wobec Karola III.

Diadem czy żywe kwiaty?

Media i eksperci dyskutują także na temat nakrycia głowy, które ubierze księżna Kate. Według protokołu damy zaproszone na uroczystość będą tego dnia nosić fascynatory — stroki do włosów często występujące z woalką. Gdy księżna Maria sto lat temu wzięła udział w koronacji Edwarda VII, miała na głowie tiarę — symbol władzy monarszej. Jakiś czas temu magazyn “People" donosił, że Kate Middleton rozważa rezygnację z diademu. Natomiast zdaniem “The Times", księżna planuje zastąpić klejnoty, tiarą z żywych kwiatów. Choć ekspertom wydaje się to małoprawdopodobne.

Diademy dam dworu podczas koronacji Elżbiety II
Diademy dam dworu podczas koronacji Elżbiety IIHulton ArchiveGetty Images

Lauren Kiehna zauważa, że księżna Kate może połączyć obydwie idee, w kolekcji królewskich klejnotów znajdują się bowiem tiary z motywem kwiatowym. Znawczyni monarszych precjozów przywołuje należącą do królowej matki Elżbiety Bowes-Lyon — delikatną i niewielką opaskę z motywem róż zwaną “Strathmore Rose Tiara". Mógłby to być kolejny ukłon w stronę Karola III, który był bardzo blisko ze swoją babką.

Innym wyborem mogłaby zostać jedna z sześciu złotych opasek z motywami roślinnymi noszonych przez damy dworu królowej Elżbiety II podczas jej koronacji w 1953 roku (zdjęcie powyżej). Choć, co do tych klejnotów — nie ma informacji, że znajdują się one w królewskim skarbcu.

Według obserwatorów brytyjskiego dworu księżna Kate ma swoją ulubioną tiarę, w której pojawia się znacznie częściej niż w innych diademach. “Lover’s Knot" czyli “Węzeł Kochanów" stworzono dla wspominanej wielokrotnie królowej Marii w 1914 r. Później odziedziczyła ją Elżbieta II, która w 1981 roku w prezencie ślubnym wręczyła ją księżnej Dianie.

"Węzeł Kochanków" ulubiona tiara księżnej Kate
"Węzeł Kochanków" ulubiona tiara księżnej KateGetty Images

Kate Middleton wystąpiła w niej po raz pierwszy w 2013 roku i od tego czasu widywano ją w niej wielokrotnie. Stąd przepuszczenie, że pomimo dużego ciężaru i bólu głowy, który podobno wywołuje jej noszenie u księżnej, żona Wiliama szczególnie upodobała sobie to królewskie nakrycie głowy. Czyżby miała założyć je również na jutrzejszą koronację? Czy eksperci mają rację? A może księżna Kate postanowi wszystkich zaskoczyć? Dowiemy się już 6 maja w samo południe.

Przez wygląd nie chcieli dopuścić go do komunii i matury. Michał Szpak w “Zdanowicz pomiędzy wersami”INTERIA.PL