Kwas hialuronowy, czyli sposób na nawilżenie

Kwas hialuronowy wykazuje działanie nawilżające skórę. Ponadto koi, łagodzi i regeneruje. Znajduje zastosowanie w pielęgnacji każdego typu cery. Jakie jeszcze właściwości ma kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy koi skórę oraz łagodzi podrażnienia
Kwas hialuronowy koi skórę oraz łagodzi podrażnienia123RF/PICSEL

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy pod postacią soli sodowej występuje w organizmie człowieka. Z wiekiem jest go coraz mniej, dlatego skóra przestaje cechować się jędrnością, elastycznością i młodym wyglądem. Z chemicznego punktu widzenia kwas hialuronowy jest polisacharydem. 

Kwas hialuronowy można podzielić na ultramałocząsteczkowy, małocząsteczkowy oraz wielkocząsteczkowy. Różnica między nimi polega na tym, że im mniejsza cząsteczka, tym bardziej przenika przez naskórek, a to skutkuje lepszym nawilżeniem. Natomiast większa cząsteczka zapobiega utracie wody przez to, że nie przenika przez skórę, a zostaje na jej powierzchni. 
Jakie właściwości ma kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy występuje w organizmie człowieka i jego zadaniem jest przede wszystkim łączenie wody. Uznaje się, że jedna cząsteczka może związać nawet sześć litrów wody. W ten sposób nawilżenie skóry jest na odpowiednim poziomie, co gwarantuje poprawę jej wyglądu oraz kondycji. 

Oprócz wody łączy również włókna kolagenowe. Dzięki temu skóra staje się sprężysta oraz jędrna. Kwas salicylowy odpowiada za utrzymanie gładkiej skóry. Dlatego jego brak odznacza się zmarszczkami. Zmniejszenie ilości kwasu hialuronowego można zauważyć już po 25 roku życia. 

Pierwszym skojarzeniem z kwasami w rutynie pielęgnacyjnej jest złuszczanie naskórka. Kwas hialuronowy nie ma takich właściwości. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry. Ponadto jest w stanie zmniejszać blizny i wpływać na proces gojenia ran. 

Kwas hialuronowy znalazł zastosowanie w medycynie estetycznej
Kwas hialuronowy znalazł zastosowanie w medycynie estetycznej123RF/PICSEL

Kwas hialuronowy zazwyczaj jest aplikowany w celu regeneracji skóry oraz poprawy jej elastyczności, a także redukcji zmarszczek. Kwas hialuronowy chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak np. mróz, deszcz oraz słońce. 

Kwas hialuronowy koi oraz łagodzi podrażnienia. Wykazuje zdolności spowalniające proces starzenia skóry, a do tego ma działanie antyoksydacyjne i neutralizujące wolne rodniki. 

Ponadto w ludzkim organizmie kwas hialuronowy występuje m.in. w płynie stawowym i odpowiada za sprężystość chrząstki stawowej. 
Zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy można wprowadzić do codziennej pielęgnacji twarzy w postaci np. kremu lub serum. Podstawą pielęgnacji twarzy jest nawilżanie skóry, dlatego też kwas hialuronowy przez właściwości, jakie wykazuje, jest przeznaczony do każdego typu cery. 

Oprócz tego kwas hialuronowy można stosować w postaci tabletek, które nie działają tylko miejscowo, ale na cały organizm. By efekty działania kwasu hialuronowego były widoczne, ważna jest regularność przyjmowania tabletek. W ten sposób również można wpłynąć na stan skóry. 

Kwas hialuronowy znalazł zastosowanie w medycynie estetycznej. Jest wykorzystywany w celu wypełniania zmarszczek, modelowania rysów twarzy, ujędrniania, a także podnoszenia kącików ust. Kwas hialuronowy jest wykorzystywany do powiększania ust, a także zmiany kształtu nosa w przypadku, gdy jest on np. za mały lub jego czubek jest nieproporcjonalny względem reszty nosa. 

Czytaj więcej:

Wągry na twarzy. Jak powstają i jak usunąć zaskórniki?

Dowiedz się, jak aplikować korektor, by uzyskać efekt "liftingu"

Kwas salicylowy: Jak działa na skórę twarzy?

Zobacz także:

Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas