Reklama

Reklama

Pielęgnacja twarzy: Jak rozpoznać rodzaj cery?

By pielęgnacja była skuteczna, musi być ona odpowiednio dobrana pod względem cery. Podstawowe typy to cera normalna, sucha, tłusta i mieszana. Czym cechuje się każda z nich?

Cera normalna

Ten typ cery charakteryzuje się gładką powierzchnią, jednolitym kolorem i brakiem widocznych ujść gruczołów łojowych. Ponadto jest odpowiednio nawilżona, nie ma efektu ściągnięcia po myciu, a także się nie przetłuszcza.

Cera sucha

Cera sucha jest wrażliwa na takie czynniki jak np. mróz. Cechuje się bardzo małą ilością produkowanego sebum. Przez to jest matowa i ściągnięta. Można ją rozpoznać poprzez suche skórki, brak wyprysków oraz zwężone pory. Wymaga odpowiedniego nawilżenia. 

Cera sucha nie jest odpowiednio nawilżona przez płaszcz hydrolipidowy, który jest uszkodzony. Może się to wiązać z tym, że oznaki starzenia na tego typu cerze pojawią znacznie wcześniej.

Reklama

Cera tłusta

W przypadku cery tłustej wydzielanie sebum odbywa się w nadmiernych ilościach. Można to zauważyć na podstawie wyświecania się skóry twarzy. W strefie T pory są rozszerzone, występują zaskórniki oraz wypryski. Skóra odznacza się ziemistym kolorem. 

Próba matowienia skóry tłustej może przynieść odwrotny skutek, który objawi się jeszcze większą produkcją sebum.

Cera mieszana

Cera mieszana ma cechy skóry suchej oraz tłustej. Zauważalne jest nadmierne wydzielanie sebum w strefie T oraz suche policzki. Chociaż istnieję możliwość, że to inne partie twarzy będą suche.   

W tej sytuacji pielęgnacja jest trudniejsza niż w przypadku innych typów cery. Dobór odpowiednich produktów zarówno do cery tłustej, jak i suchej może stanowić ciężkie zadanie.    

Czytaj więcej:

Trądzik różowaty. Co go wywołuje?

Szare mydło. Zawsze miej je pod ręką!

Retinol: Co trzeba o nim wiedzieć?

Zobacz także:

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja twarzy | typy cery | domowa pielęgnacja cery

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy