Kwiaty na suche bukiety

Doskonale znoszą suszę. Ich kwiatostany zdobią ogród aż do późnej jesieni, a po zasuszeniu nie tracą koloru. Dajmy im więc „drugie życie” w bukiecie.

article cover
123RF/PICSEL

Kwiaty na suche bukiety

Jak suszyć kwiaty

Kwiatom, które zamierzamy wykorzystać do suchych bukietów (to najmodniejsza obecnie ozdoba minimalistycznych wnętrz), nie trzeba wydzielać specjalnego
miejsca w ogrodzie.

Większość gatunków jest na tyle dekoracyjna, że z powodzeniem może być aranżowana na rabatach, w ogrodach skalnych i obwódkach. Kwiaty ścinamy, kiedy są nie w pełni dojrzałe (zebrane zbyt późno, będą się osypywać), w słoneczny, bezwietrzny poranek, kiedy wyschnie już rosa – nie mogą być nasiąknięte wodą. 

Rośliny związujemy w małe pęczki i zawieszamy na sznurku kwiatami w dół – dzięki temu pędy będą proste. Suszymy je w ciepłym, koniecznie przewiewnym i raczej ciemnym miejscu. W pełnym słońcu kolor kwiatów wypłowieje. 

Prócz prezentowanych poniżej roślin do suszenia nadają się mikołajek alpejski, suchołuska różowa, gipsówka wiechowata czy kraspedia kulista. Dekoracyjnym uzupełnieniem suchego bukietu będą kłosy ozdobnego jęczmienia grzywiastego oraz gałązki z owocami dzikiej róży, głogu lub rokitnika.
Zatrawian wrębny

Tworzy rozetę pierzastoklapowych liści, z których wyrastają pędy kwiatostanowe. Od końca lipca do października równocześnie rozwijają się w nich kwiaty białe, pięciopłatkowe oraz kielichowate niebieskie (są też odmiany białe – „White”, różowe – „Rose”, żółte – „‚Yellow” i fioletowe – „Dark Blue”). W dotyku przypominają bibułę. Zatrwian najlepiej rośnie w pełnym słońcu, na glebach piaszczysto-gliniastych lub cięższych, byle były przepuszczalne i raczej wapienne.
Miesiącznica roczna

Nieco wbrew nazwie uprawiana jest jako roślina dwuletnia, ale ponieważ sama łatwo się wysiewa, na słonecznej rabacie, w żyznej, wilgotnej glebie może przetrwać znacznie dłużej, bez specjalnych zabiegów z naszej strony. Wytwarza ona fioletowe pachnące kwiaty, lecz jej prawdziwą ozdobą są otoczki nasion, wyglądające jak płaskie, okrągłe blaszki. Do ich kształtu nawiązuje zwyczajowa nazwa miesiącznicy – „srebrniki Judasza”.
Kocanka ogrodowa

Kocha słońce i toleruje każdy rodzaj gleby, byle była przepuszczalna. Im zasobniejsza w składniki pokarmowe, tym kwitnienie będzie obfitsze i nieprzerwane – od lipca do października. 

Kwiaty przeznaczone do suszenia ścinamy, gdy pąki są lekko rozchylone i nie widać jeszcze wnętrza kwiatostanu z żółtymi rurkowatymi kwiatami.
+2
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas