Reklama

Makijaż z czasów PRL. Jak malowały się kiedyś Polki?

Makijaż w czasach PRL był wyrazem ducha epoki oraz zmian kulturowych i politycznych. Początkowo dominował naturalny, skromny makijaż, natomiast z biegiem lat Polska otwierała się na wpływy z Zachodu, co widoczne było w coraz bardziej odważnych trendach. Dostępność kosmetyków była ograniczona, ale kreatywność kobiet pozwoliła na wykorzystywanie dostępnych środków do podkreślenia urody.

Ograniczona dostępność kosmetyków

W okresie PRL niedobór towarów luksusowych sprawiał, że kobiety musiały polegać na prostszych, czasem nawet domowych rozwiązaniach kosmetycznych. Często korzystano z naturalnych środków, takich jak sok z buraków jako szminka do ust lub róż do policzków.

Czytaj także: To nosiliśmy w PRL-u. Pamiętasz modę tamtych czasów? Sprawdź się w naszym quizie

Początkowe lata PRL - czas minimalizmu

Lata 40. i 50. były okresem, w którym w kulturze dominował i wyznaczał kierunek socrealizm. Pod kątem mody i urody panowało konserwatywne podejście. W makijażu kobiety stawiały na naturalny wygląd, delikatnie podkreślając jedynie usta czerwoną pomadką i tuszując rzęsy. 

Reklama

Ewolucja makijażu w latach 60. i 70.

Wraz z nadejściem lat 60. i 70. zmiany polityczne i kulturowe zaczęły wpływać na modę i urodę. W Polsce pojawiły się pierwsze zachodnie kosmetyki, a za nimi wzorce makijażu, które różniły się od socrealistycznego minimalizmu. 

Lata 60. to okres euforii, który odzwierciedlał się w modzie i makijażu. Kobiety eksperymentowały z kolorami i formami, stosując mocniejsze podkreślenie oczu, kolorowe cienie i wyraziste rzęsy. 

Lata 70. były z kolei okresem mody hippisowskiej, który charakteryzował się naturalnym, lekko nonszalanckim wyglądem.

Lata 80. - nowe trendy inspirowane Zachodem

Kolejna dekada wyróżniała się kontrastami i ekstrawagancją. Pomadki w intensywnych kolorach, mocno podkreślone oczy, kreski na powiekach i konturowanie twarzy to tylko niektóre z nowości, które zyskały popularność w latach 80. Wzorce makijażu kobiety czerpały z zachodnich inspiracji, szczególnie z kultury pop i disco.

Zobacz również: "Ryby i dzieci głosu nie mają", czyli o dzieciństwie i wychowaniu w PRL-u

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: makijaż | Polska Rzeczpospolita Ludowa
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy