Mało wymagające sukulenty
Są doskonałym rozwiązaniem dla osób zapracowanych lub nieco... zapominalskich.
Grubosz nazywany jest też drzewkiem szczęścia. Jego posiadanie gwarantuje wszelką pomyślność. Jedyne czego nie lubi ta roślina to wilgoć. Podlewamy ją raz na 2-3 tygodnie. Zdarza się, że zakwita, ale niestety kwitnienie nie podlega żadnym regułom, więc nie wiemy kiedy to nastąpi.
Eszeweria kocha słońce, więc postawmy ją na południowym parapecie. Możemy posadzić kilka odmian o różnych kolorach liści i otrzymamy bardzo dekoracyjną ozdobę. Latem należy roślinę podlewać raz w tygodniu, zimą raz na 3 tygodnie. Nie wymaga zraszania.
Zamiokulkas zamiolistny stał się bardzo modny ze względu na elegancki wygląd i łatwość w uprawie. To roślina, która rozrasta się do pokaźnych rozmiarów, więc nadaje się do dużych pomieszczeń. Nie lubi ostrego słońca, a doskonale będzie rosła nawet w cieniu. Dobrze znosi okresowe przesuszenie podłoża. Ponieważ pędy tej rośliny wyginają się do światła, wymagane jest co jakiś czas obracanie doniczki.
Patyczak (Rhipsalis) jest niezwykle oryginalnym, szybko rosnącym sukulentem. Nie ma żadnych wymagań co do stanowiska. Może rosnąć w rozproszonym świetle lub w miejscu ocienionym. Nie wymaga częstego podlewania. W warunkach naturalnych zakwita na biało, ale w hodowli domowej zdarza się to niezwykle rzadko. Świetnie prezentuje się w mieszkaniach urządzonych w nowoczesnym stylu.
Wilczomlecz trójżebrowy wymaga dużo miejsca, gdyż rośnie dość szybko i osiąga imponujące rozmiary (nawet do 2,5 m wysokości). Posadź roślinę w dużej doniczce. Dla uzyskania ładnego pokroju, gdy roślina jest młoda obcinamy pędy ok. 15 cm. Wilczomlecz potrzebuje dużo słońca i rzadkiego podlewana (raz na 3-4 tygodnie).
Litopsy (żywe kamienie) pochodzą z Afryki i przystosowały się do skrajnie trudnych warunków. W domu postaw je na parapecie okna południowego lub zachodniego, gdyż uwielbiają słońce. Litopsów się nie nawozi. Dobrze obsypać je drobnymi kamykami, co podnosi ich atrakcyjność i zapewnia dodatkowy drenaż. Jesienią rośliny zakwitają na biało lub żółto. Po kwitnieniu przechodzą w stan spoczynku i wtedy zaprzestajemy ich podlewania.
Aloes wygląda niepozornie, ale jest skarbnicą cennych dla zdrowia i urody substancji odżywczych. Roślina jest bardzo łatwa w uprawie, odporna na wszystko, może jej zaszkodzić tylko nadmierne podlewanie.