Manikiur trwały jak nigdy dotąd
Nim pomalujesz paznokcie, sprawdź, jak je przygotować i który lakier wybrać, by cieszyć się kolorem jak najdłużej.
O trwałości manikiuru decyduje przede wszystkim to, czy lakier, którego używamy, łatwo się ściera i odpryskuje, czy jest odporny na wszelkie uszkodzenia. Ale to nie wszystko! Podpowiadamy, jak w domowym zaciszu upiększyć paznokcie, by długo wyglądały perfekcyjnie!
Na nic modny kolor na paznokciach, jeśli nie będą one miały ładnego kształtu i jednakowej długości. Dlatego na tej czynności skup się szczególnie.
Pilniczek (najlepiej papierowy albo szklany) prowadź zawsze w jedną stronę. Dzięki temu nie uszkodzisz paznokci i unikniesz ich rozdwajania się.
Usuwamy skórki
Wycinanie ich wymaga wprawy oraz czasu. Mimo to możesz sprawić, by w kilka chwil... zniknęły i wolniej odrastały!
Specjalny krem rozpuszczający skórki rozprowadź wokół każdego paznokcia. Po 15 sek. usuń resztki patyczkiem.
Przygotowujemy płytki
Nim sięgniesz po lakier, pomaluj paznokcie bazą. Ochroni płytki przed przebarwieniem, wygładzi ich powierzchnię.
Aby baza i lakier trzymały się na paznokciach jak najdłużej, płytki wcześniej odtłuść, np. zmywaczem.
Nanosimy kolor
Odczekaj minutę, by baza podeschła. Niezależnie od tego, czy wybierzesz lakier żelowy, czy zwykły, maluj je jednym pociągnięciem, nie poprawiaj kilka razy. Po 2 min nałóż jeszcze jedną warstwę.
Utrwalamy lakier
Odczekaj kilka chwil, po czym pomalowane paznokcie pokryj utwardzaczem (tzw. top coat). Kosmetyk ten przedłuża trwałość lakieru, zapobiega odpryskom i rysom, nadaje paznokciom przepiękny połysk.
Przyspieszamy schnięcie
Manikiur zakończ użyciem wysuszacza.
Nawet jeśli nie spieszy ci się, warto go użyć, bo kosmetyk ten utwardza lakier (po 30 sek.!) i wyrównuje ew. smugi. Pipetką nanieś po kropli preparatu na każdy paznokieć.
Jeśli do wody dodasz łyżkę soli morskiej i sok z 1 ogórka, kąpiel świetnie oczyści przebarwioną (np. sokiem z owoców) skórę.
Gdy twoje dłonie są szorstkie i suche, przygotuj im kąpiel zmiękczająco-nawilżającą. 2 łyżki siemienia lnianego zalej 2 szkl. wody. Gotuj na małym ogniu 20 min. Gdy kleik nieco przestygnie, zanurz w nim dłonie na 15 min.