Reklama

Reklama

Mieczyki. Wszystko o ich sadzeniu i pielęgnacji

Każdy posiadacz ogrodu marzy o tym, aby latem wyglądał on jak najpiękniej. Idealną ozdobą do niego są mieczyki, czyli rośliny o dekoracyjnych kwiatach. Jak powinno się je sadzić i pielęgnować?

Mieczyki, zwane również gladiolami, to popularne, niezwykle pięknie prezentujące się kwiaty ogrodowe. Ta ozdobna roślina występuje aż w ponad 280 odmianach. Do ogrodów najczęściej wybiera się te o najbardziej bujnych i dekoracyjnych kwiatach.

Jak i kiedy sadzić mieczyki?

Z uwagi na swoją wysokość mieczyki są podatne na podmuchy wiatru, które mogą je uszkodzić. W związku z tym należy im zapewnić osłonięte miejsce w ogrodzie, ale równocześnie także dobrze nasłonecznione. Dodatkowo można je ustabilizować podporami. Bulwy powinno się sadzić w ok. 20 cm odstępach na głębokości 6-8 cm. 

Reklama

Jeśli chodzi o to, kiedy sadzić bulwy mieczyków, to najlepszy okres na zrobienie tego jest między połową kwietnia a końcem maja. Należy je zaprawić preparatem grzybobójczym. Istotne jest też, żeby każdego roku umiejscawiać je w innym miejscu - ponownie można ten sam punkt wykorzystać dopiero po kilku latach.

Kiedy kwitną mieczyki?

Mieczyki kwitną od połowy lipca do połowy września. Powinno się je podlewać raz w tygodniu. Wodę trzeba jednak kierować bezpośrednio na glebę, unikając jej kontaktu z liśćmi. Należy zastosować również nawóz - najpierw dwa tygodnie po zasadzeniu, a następnie po zakwitnięciu pierwszych pąków.

Kwiatów tych nie zostawi się na zimę w gruncie ze względu na to, że źle znoszą niskie temperatury. Około miesiąc po przekwitnięciu trzeba wykopać bulwy. Następnie powinno się je wysuszyć w ciepłym pomieszczeniu, wyczyścić i przesypać suchym torfem. Tak zabezpieczone mieczyki należy przechowywać w pomieszczeniu o temperaturze 5-8 stopni aż do wiosny.

***

Zobacz również:

Krzewy kwitnące całe lato

Jak uprawiać pomidory malinowe?

Soda oczyszczona w ogrodzie. Tak może pomóc

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: mieczyki | kwiaty do ogrodu

Reklama

Reklama

Reklama