Na ratunek skórze: nawilżanie
O tej porze roku skóra i włosy tracą wilgoć jeszcze szybciej niż latem. Warto wiedzieć, jak temu zaradzić, aby uniknąć błędów. Zimowe nawilżanie rządzi się bowiem swoimi prawami.
Komfort i ochrona dla skóry twarzy
Podczas spaceru w chłodny dzień twarz pozostaje odsłonięta. Ponieważ jest narażona na działanie czynników zewnętrznych, zadbaj o jej wyjątkową ochronę. O tej porze roku naturalne mechanizmy obronne skóry słabną. Nawilżanie powinno polegać nie tylko na dostarczaniu wody do naskórka, ale i na zapobieganiu jej odparowywaniu.
- W kremie na dzień zwróć uwagę na witaminy (E, C, K i A), koenzym Q10, ceramidy, a także niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.
- Intensywne nawilżenie i odżywienie to zadanie dla kremu na noc. Szukaj w nim olejków i masła shea. Stosuj też serum.
- Cera sucha wymaga intensywniejszego natłuszczenia. Dla niej najlepszy będzie gęsty krem odżywczy.
Nasza rada
Dwa razy w tygodniu połóż na twarz maskę nawilżająco-odżywczą z awokado. Rozgnieć je widelcem i połącz z łyżeczką miodu i żółtkiem. Dodaj dwie kapsułki witaminy E (wyciśnij ich zawartość do mieszanki). Po 20 minutach zmyj wodą.
Zadbane ciało, stopy i dłonie
Z powodu utraty wody skóra całego ciała bywa sucha, szorstka i ściągnięta. Jak jej pomóc?
Suchej skórze posłużą takie składniki jak mocznik, kwas linolenowy, naturalne oleje czy gliceryna. Szukaj ich w kremach, balsamach i maskach.
- Gdy zmarzniesz, marzysz o gorącej kąpieli... niestety z punktu widzenia skóry nie jest to najlepszy wybór. Wysoka temperatura sprzyja bowiem wysuszeniu skóry. Kąpiel powinna być ciepła. Dodaj do niej nawilżające i zmiękczające składniki, np. tłuste mleko czy oliwę z oliwek. Zamiast płynu do kąpieli ("sztuczne" dodatki mogą wysuszać skórę), wybierz olejek.
- Po wyjściu z wanny oklep skórę ręcznikiem (nie pocieraj) i nałóż na nią balsam, emulsję lub emolient. Możesz sięgnąć też po odżywcze masło do ciała - wetrzyj je w jeszcze mokrą skórę i zostaw do wchłonięcia.
Dłonie bywają teraz spierzchnięte, a pięty mają większe tendencje do pękania. Gliceryna, mocznik, naturalne woski i miód przyjdą im z pomocą. - Nie zapominaj o nawilżaniu organizmu od wewnątrz. Dziennie należy wypijać ok. 2 litrów płynów. Najlepsze w tym okresie są rozgrzewają- ce napary z ziół oraz zupy.
- Przełom jesieni i zimy to dobra pora na zabiegi parafinowe na stopy i dłonie. Pytaj o nie kosmetyczkę. Możesz też robić domowe maski i peelingi. Po takim zabiegu dobrze osusz stopy i wetrzyj w nie dużą ilość intensywnie nawilżającego kremu.
Zdrowe i lśniące włosy
Na zewnątrz zimno i mokro, a w domu i w biurze suche, ciepłe powietrze. Naszym pasmom nie jest teraz łatwo gospodarować wodą - tracąc ją, stają się łamliwe i matowe. Przesuszone włosy nie wyglądają atrakcyjnie. A noszenie czapki sprawia, że skóra głowy się przetłuszcza, a końcówki pozostają suche. Zamiast jednak z niej rezygnować, naucz się dbać o włosy.
Sięgaj po szampony i odżywki z kwasami tłuszczowymi, masłem roślinnym i olejami. Raz w tygodniu nałóż na włosy maskę nawilżającą z aloesem lub ampułkę intensywnie nawilżającą.
Olejowanie włosów to dobry sposób na przywrócenie im odpowiedniej wilgotności, elastyczności i odżywienia. Olej lniany, makadamia czy arganowy wetrzyj we włosy (jeśli nie masz tendencji do przetłuszczania - również w skórę głowy), owiń ręcznikiem i pozostaw na godzinę, dwie lub na noc. Potem zmyj szamponem.