Nagietek lekarski

Wysiejmy teraz do ziemi, by w maju ozdobił ogródek.

Nagietek lekarski
Nagietek lekarski123RF/PICSEL

Nagietek lubi podłoże żyzne i dobrze nasłonecznione. Jego nasiona umieśćmy w dobrze skopanej, napowietrzonej ziemi rzędami w odstępach 25-35 cm.

Ponieważ nagietek wabi owady i jest miododajny, posadźmy go przy roślinach owocujących. Żeby zachwycał do późnej jesieni, usuwajmy przekwitłe kwiaty. Ważne jest też przycinanie odrostów. Nawoźmy go umiarkowanie.

Wrogiem nagietka jest mączniak prawdziwy. Gdy zaatakuje roślinę, pojawia się nalot na górnej stronie liści, co wygląda jak oprószenie mąką. Mączniak poraża liście i hamuje wzrost rośliny. Nie jest łatwy do zwalczenia. W początkowej fazie użyjmy naturalnych preparatów, np.: Bioseptu, Biochikolu, Bioczosu.

W cięższych porażeniach trzeba sięgnąć po związki organiczne siarki i miedzi, które są w składzie np.: Amistara 250 SC, Discusa 500 WG czy Topsinu M 500 SC.

Podczas kwitnienia wykorzystajmy pomarańczowo-złociste płatki kwiatów nagietka, dodając je do sałatek, zup i sosów. Zamiast kurkumy zabarwią ryż. Urozmaicą smak masła i zmienią kolor serów.

Ozdobne odmiany nagietków, to Geisha Girl, dość wysoka, o pełnych, pomarańczowych kwiatach. Również wysoka Princess ma dwubarwne kwiaty z żółtymi, pomarańczowymi lub złotymi koszyczkami. Najdrobniejsza odmiana, Fiesta Gitana, ma pełne kwiaty w kolorach od kremowego do pomarańczowego.

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas