Natura w walce z intruzami
Zioła i specyfiki, których nie lubią komary i kleszcze.
W naszej szerokości geograficznej ugryzienie komara wiąże się tylko z niewielkimi dolegliwościami skórnymi - swędzeniem, pieczeniem, bąblem. Ale ugryzienie kleszcza może być już niebezpieczne. Środki (repelenty) odstraszające je są skuteczne, jednak pozostawiają na skórze bardzo nieprzyjemną woń, mogą uczulać, no i trochę kosztują. A przecież z owadami i pajęczakami można walczyć naturalnie.
Nie lubią one ziół, olejków, a także czosnku i wit. B w naszej diecie. Elektryczne odstraszacze owadów nie zawsze służą alergikom, a zamiast nich można na parapecie, balkonie i w ogródku uprawiać rośliny, których woń w naturalny sposób wypędzi niechcianych intruzów.
Psy i koty także można zabezpieczyć przed kleszczami olejkiem (np. lawendowym, tymiankowym), wcierając go w kilku miejscach w skórę zwierzęcia.
Czosnek i rozmaryn
Zapach skóry człowieka po zjedzeniu kilku ząbków czosnku i rozmarynu dla wielu owadów jest nie do zniesienia - skutecznie zniechęca je do ukąszenia człowieka. Podobnie działa wit.B compositum - weź jedną tabletkę z czosnkiem i zielem przed wyjściem z domu.
Kocimiętka
Jest łatwa w uprawie, uroczo kwitnie i lubią ją koty. Jeśli kocimiętkę będziesz uprawiać w ogródku, kleszcze będą go omijać. Możesz ponadto codziennie pić napar z kocimiętki (2 łyżeczki ziela zalej 250 ml wrzątku, odstaw na 15 min), kleszcze i owady nie będą cię kąsać.
Ocet jabłkowy
Walczy z bakteriamii wirusami, wzmacniaorganizm, łagodzi dolegliwościskórne - aleto nie wszystkie zaletyoctu jabłkowego. Popołączeniu go z olejkiemgeraniowym,eukaliptusowym i sokiemz cytryny stworzyskuteczną miksturę donacierania odstraszającąkrwiopijców
23/2016 Świat i Ludzie