Nieśmiertelne zwierzątko domowe? To już nie tylko fantazje

Chcesz sprawić sobie zwierzątko domowe, ale nie wiesz na co się zdecydować? Marzysz o czymś oryginalnym, pięknym i niewymagającym wyprowadzania na spacery o świcie? Oferta właśnie się poszerzyła.

Ludzie uwielbiają obserwować meduzy w akwariach
Ludzie uwielbiają obserwować meduzy w akwariach123RF/PICSEL

Amerykańska firma Jellyfish Art wprowadziła do sprzedaży przeznaczone do domowej hodowli... meduzy księżycowe (Chełbie modre). Ten gatunek krążkopławów występuje również w Bałtyku, ale amatorzy akwarystyki przez wiele lat mogli jedynie pomarzyć o cieszeniu się ich pięknem w warunkach domowych. Akwaria pozwalające prezentować meduzy opracowano stosunkowo niedawno i gdy tylko pojawiły się w oceanariach, od razu podbiły serca publiczności. Od tego momentu kwestią czasu było, kiedy meduzy trafią pod strzechy. Nie są to wprawdzie zwierzątka, które mają szansę konkurować o miano "najlepszego przyjaciela człowieka", ale w podświetlanych zbiornikach prezentują się tak spektakularnie, że z pewnością wiele osób zapragnie je mieć jako element dekoracyjny. Obserwacja tych stworzeń jest też niebywale relaksująca.

Ale takie hobby nie jest tanie. W Stanach Zjednoczonych trzy meduzy wraz z akwarium i karmą na trzy miesiące można kupić w cenie 360-500 dolarów. W Europie jedna z czeskich firm także oferuje meduzy oraz akwaria (w cenach od 1600 zł).

Nieśmiertelne meduzy

Meduzy wymagają czystej, słonej wody, stałej temperatury i karmienia raz dziennie. Przygotowanie akwarium na przyjęcie meduz zajmuje około tygodnia (należy przygotować roztwór, dodać odczynniki i odczekać, aż utworzy się odpowiednie środowisko).

Chełbie modre żyją około roku, choć w warunkach sztucznych ten czas może znacznie się wydłużyć ponieważ nie grożą im uszkodzenia. Na to, że rozmnożą się w akwarium nie można jednak liczyć.

Są jednak szanse na to, że zainteresowani meduzami doczekają się zwierzątka domowego, które będzie... nieśmiertelne. Stułbiopław Turritopsis nutricula, który w swoim cyklu życiowym przyjmuje formę bardzo pięknej meduzy, jest jedynym znanym zwierzęciem, które po osiagnięciu dojrzałości płciowej jest w stanie powrócić do stadium niedojrzałego płciowo. Potencjalnie daje to Turritopsisowi nieśmiertelność biologiczną.

Na razie jednak amatorzy domowej hodowli meduz muszą zadowolić się pozbawionymi supermocy chełbiami modrymi.

Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas