Niezwykły oczar
Kwiaty tego krzewu możemy zobaczyć nawet zimą.
Dekoracyjne, jasnożółte płatki kwiatów oczaru wirginijskiego przypominają skręcone tasiemki. Są mrozoodporne i wytrzymują spadek temperatury nawet do minus 12ºC. Krzewów nie trzeba więc zabezpieczać przed zimnem. Wyjątkiem są młode okazy wrażliwe na wiosenne przymrozki. I te lepiej otulić włókniną.
Oczar niezbyt dobrze znosi przycinanie. Po takim zabiegu może nie zakwitnąć. Lepiej więc ograniczyć się do usuwania chorych i uschniętych gałązek. Gdy roślina przekwitnie, pojawiają się owoce w postaci zdrewniałych torebek, pękających z charakterystycznym trzaskiem. Dojrzewają one dopiero w następnym roku po kwitnieniu. A z ich nasion możemy wyhodować kolejne krzewy.
Oczar nie jest zbyt wymagający. Najlepiej rośnie na glebie żyznej, próchniczej, o lekko kwaśnym odczynie, ale udaje się też na słabszych glebach. Lubi słoneczne lub lekko zacienione stanowiska. Roślina źle znosi suszę. Nie należy więc sadzić jej na glebach suchych i przepuszczalnych. A podłoże wokół dobrze jest podsypać grubą warstwą ściółki.
Roślina ta ceniona jest nie tylko ze względu na dekoracyjność, ale także z uwagi na właściwości lecznicze i kosmetyczne. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, leczy trądzik.