Oczyszczające kuracje z bratka polnego

Bratek polny to popularna nazwa fiołka trójbarwnego. W ziołolecznictwie jest ważnym składnikiem naparów, usuwających szkodliwe produkty przemiany materii, zaleca się go również przy problemach z odkrztuszaniem (zwiększa wydzielanie śluzu w oskrzelach), pomaga w dolegliwościach układu moczowego - ma właściwości moczopędne, oczyszcza drogi moczowe z toksyn.

Ciepłe napary z fiołka trójbarwnego warto stosować do pielęgnacji skóry przy wszelkich stanach zapalnych
Ciepłe napary z fiołka trójbarwnego warto stosować do pielęgnacji skóry przy wszelkich stanach zapalnych123RF/PICSEL

Odtruwające ziółko Rośnie na łąkach, polach, nieużytkach, często wysiewa się dziko na trawnikach w naszych ogródkach. Surowcem leczniczym są części nadziemne rośliny.

Kwitnące bratki zbieramy w suchy dzień, związujemy w bukieciki i wieszamy do suszenia w przewiewnym miejscu. Roślina zawiera: flawonoidy - dzięki którym działa oczyszczająco i usuwa z naszego organizmu toksyny; garbniki - naturalne związki przeciwzapalne i przeciw-utleniające; saponiny - związki o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym; przeciwbólowe i przeciwzapalne salicylany, a także witaminę C, która wspomaga odporność i uszczelnia naczynia krwionośne.

Twoja skóra jest sucha, przebarwiona, masz problemy z trądzikiem? Wywar z bratka stosuj trzy razy dziennie
Twoja skóra jest sucha, przebarwiona, masz problemy z trądzikiem? Wywar z bratka stosuj trzy razy dziennie 123RF/PICSEL

Napar na przeziębienie 

Dwie łyżki ziela bratka zalej dwoma szklankami wrzącej wody. Odstaw na 20 minut do zaparzenia, po tym czasie przecedź.Pij cztery razy dziennie po 150 ml (to 2/3 szklanki). Zaparzenie suszu w mleku i osłodzenie go miodem oraz uzupełnienie kuracji o zażywanie witaminy C też jest możliwe do wykonania w domu. 

Mieszanka napotna 

Wymieszaj po cztery łyżki: ziela fiołka, kwiatu bzu czarnego i lipy. Zalej 2 łyżki ziół dwie szklankami wody. Gotuj pięć minut pod przykryciem. Gdy przestygnie, dodaj dwie łyżki soku malinowego. Wypijaj w trzech porcjach między posiłkami.

Odwar moczopędny 

Dwie łyżki ziela fiołka zalej dwoma szklankami chłodnej wody i doprowadź do wrzenia. Gotuj pod przykryciem przez pięć minut. Wyłącz i pozostaw na 10 minut do naciągnięcia.

Przecedź i przelej do termosu. Pij trzy razy dziennie w równych porcjach po głównych posiłkach.

Picie odwaru poprawi również przemianę materii. Natomiast nasączone nim kompresy przykładaj na obolałe mięśnie oraz stawy. 

Mieszanka na odchudzanie 

Wymieszaj po łyżce: ziela fiołka, korzenia łopianu, ziela skrzypu, ziela pokrzywy, kłącza perzu, ziela mniszka. Dwie łyżki mieszanki zalej 400 ml wrzącej wody; odstaw na 20 minut, potem przecedź.

Pij sześć razy dziennie po 200 ml przy zaburzeniach przemiany materii i trawienia. Herbatka pomoże też na obrzęki i ogólne osłabienie.

Zobacz także: 

Emilian Kamiński o trudnym czasie izolacjiStyl.pl
Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas