Reklama

Ogródek na balkonie

Wcale nie trzeba mieć działki za miastem, by móc cieszyć się własnymi, świeżymi owocami lub warzywami.

Do ich uprawy wystarczy balkon lub miejsce na parapecie. Oczywiście są pewne wymagania dla takiego warzywniaka, ale najważniejsze, że sama nie musisz być specjalistką.

Najlepiej, gdy miejsce, gdzie posadzisz swoje uprawy jest nasłonecznione (tu zdrowszy oczywiście będzie balkon od podwórka niż ulicy). Najpierw wszystko zaplanuj, dowiedz się, które warzywa lub owoce lubią więcej światła, a które ciepłe, ale zacienione miejsca.

Warto zaopatrzyć się oczywiście w odpowiednie doniczki lub podłużne korytka. Pamiętaj jednak, że wilgoć dłużej utrzymuje się w glinianych lub ceramicznych naczyniach i rośliny są przez to bujniejsze. Sadzić w doniczkach możesz np.: szczypiorek, koperek, pietruszkę naciową, pomidorki, zioła (bazylia, rozmaryn) czy rzodkiewkę.

Reklama

Doskonale sprawdzą się także owoce - truskawki i poziomki. Przy uprawie pamiętaj o jednej zasadzie. Każda roślina powinna być włożona do osobnej doniczki, żeby bardziej rozłożyste lub wyższe sadzonki nie przykrywały tych mniejszych.

W balkonowej uprawie trzeba oczywiście zadbać o nawodnienie, bo te rośliny nie mogą liczyć na deszcz. Swój warzywniak podlewaj codziennie, ale uważaj, by robić to poza czasem największego słońca (czyli wieczorem, po zachodzie lub wcześnie rano). Pamiętaj także, żeby woda była odstana i lej ją tylko do gleby, nigdy po liściach!

Więcej w serwisie:

Gładkie stopy bez tarki. Prosty krem za mniej niż złotówkę!

Skórka od banana wybieli zęby lepiej niż najdroższa pasta

Jak dbać o storczyki, aby kwitły przez wiele lat?


Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama