Piękne, smaczne i zdrowe
Są ozdobą w domu i ogrodzie, ale mają też walory lecznicze.
Sadzimy, podlewamy, nawozimy
Zioła możesz posadzić w każdym słonecznym miejscu: na grządce lub w donicy na parapecie. Wykorzystaj sadzonki ze sklepu ogrodniczego lub wysiej nasionka. Podłoże: ziemia uniwersalna i piasek (1:1). Do nawożenia ziół nie stosuj chemii, tylko naturalne nawozy (np. humus). Podlewaj rośliny co 2-3 dni.
Jednoroczne
Zioła jednoroczne (nagietek, czarnuszka, bazylia, cząber, koper, kolendra, rumianek) warto mieć pod ręką, np. na balkonie, by dodawać do sałatek i innych potraw. Rośliny te co roku trzeba wysiewać albo kupić ich sadzonki. Nie są odporne na niskie temperatury, ale kiedy temperatura spadnie poniżej 10°C, możesz przedłużyć nieco ich żywot, zabierając je z balkonu do domu. Postaw doniczki na parapecie w słonecznym miejscu, najlepiej od strony południa.
Wieloletnie
Zioła wieloletnie, jak np. pysznogłówka, estragon, koper włoski, lawenda, lubczyk, mięta, szałwia, szczypiorek czy oregano (fot.), mogą rosnąć wiele lat na tym samym miejscu. Gdy przekwitną lub zaczną się rozrastać, wymagają przycinania.
Przycinanie i skubanie
Jak ciąć? Szczypior przycinaj maks. do wysokości ok. 3 cm. Z bazylii, estragonu i majeranku najpierw utnij czubek pędu, a potem obrywaj boczne liście.
Mięta
Herbatka miętowa reguluje pracę układu trawiennego. Teraz pojawiły się nowe odmiany mięty. Znajdziemy w nich nuty czekolady, pomarańczy czy truskawek. Z liści można zrobić napar albo dodać je np. do deserów.
Mięta jest bardzo łatwa w uprawie. Szybko się rozrasta przez korzenie, dlatego jeśli nie chcesz, żeby się rozpanoszyła, wsadź ją do ziemi w dużej donicy.
Pamiętaj o jej regularnym ścinaniu, wtedy wytworzy dużo nowych przyrostów.
Jeżówka
Roślina ta wzmacnia odporność i przyspiesza leczenie infekcji. Jeżówka przez wiele lat może rosnąć w jednym miejscu. Woli żyźniejsze podłoże, zasobne w próchnicę, ale dobrze radzi sobie nawet na niezbyt urodzajnej ziemi.
Jeżówka purpurowa nieźle znosi suszę. Odmiany kolorowe trzeba podlewać nieco częściej. To odporne rośliny, raczej nie chorują i niestraszne im niskie temperatury.
Czarnuszka
Aromatyczne nasiona czarnuszki damasceńskiej mają właściwości przeciwzapalne. Są bogate m.in. w kwasy tłuszczowe, olejki eteryczne, witaminy i liczne minerały. Kiedy na roślinie pojawią się nasienniki, poczekaj, aż podeschną i zbierz nasionka. Dodaj je np. do oliwy.
Zamiast cukry życie
Słodka stewia Jej liście z powodzeniem zastępują cukier - wystarczy jeden, by osłodzić kubek herbaty. Wykorzystaj ją np. gdy chcesz stracić na wadze. Stewię uprawiamy w donicy na słonecznym parapecie lub ogrodowej rabacie. Podlewamy tak, by miała stale wilgotne podłoże, raz na 3 tygodnie naturalnie nawozimy.
Jak przedłużyć żywot ziół?
Posadziłam w ogródku rozmaryn i wawrzyn. Mówiono mi, że to rośliny wieloletnie, a nie przetrwały zimy. Dlaczego? Agata z Mazowieckiego Rozmaryn i wawrzyn szlachetny (czyli liść laurowy) są roślinami wieloletnimi, ale niestety nasze zimy są dla nich zbyt ostre. Można posadzić je w ogrodzie, ale najlepiej w donicy. Dzięki temu, gdy temperatura spadnie poniżej 10°C, będziemy mogli przenieść je do pomieszczenia.