Piękno w kwiecie wieku
Jak sprostać wymaganiom cery dojrzałej?
1. Słońce szkodzi cerze dojrzałej nie tylko latem. Już ich pierwsze wiosenne promienie mogą być dla niej niebezpieczne. Skóra dojrzała jest dużo cieńsza niż cera młoda, dlatego łatwo sieją w niej spustoszenie. Na dzień trzeba używać kremu z filtrami 15-20 SPF. Warto, by ochronę SPF miał też podkład.
2. Promieniowanie słoneczne sprzyja także powstawaniu przebarwień. A skóra dojrzała jest wyjątkowo na nie podatna. Szczególnie cera jasna z piegami. Walka z ciemnymi plamami jest bardzo trudna, lepiej więc im zapobiegać. Przy takiej cerze najlepiej stosować kremy z wysokim filtrem SPF 50+.
3. Jeśli jednak chcesz się choć trochę opalić, przestrzegaj kilku zasad bezpieczeństwa. Ogranicz kąpiele słoneczne między godziną 10 a 16. Koniecznie nakładaj krem z filtrem SPF 30 i wyższym. Po opalaniu zawsze stosuj łagodzące preparaty z D-pantenolem, alantoiną oraz witaminą A.
Specjaliści
1. Prócz klasycznych kremów na dzień i na noc cera dojrzała wymaga także pomocy kosmetycznych specjalistów. Najważniejszy z nich to krem pod oczy. Warto, by był z tej samej linii, co krem do twarzy. Wtedy ich działanie będzie się uzupełniać. Przy wyborze kremu pod oczy zwróć uwagę, by był nie tylko przeciwzmarszczkowy, ale także rozjaśniający. Sińce pod oczami to częsty problem pań po 50.
2. Cera dojrzała lubi także serum. Niektóre z nich stosuje się na dzień i na noc pod krem. Jeśli wolisz kosmetyczny minimalizm, wybierz serum do intensywnych kuracji kilka razy w roku.
Co powinien zawierać krem?
1. Krem do cery dojrzałej powinien mieć gęstą konsystencję, by chronić ją przed przesuszeniem. Niezbędne są też działające przeciwzmarszczkowo retinol, koenzym Q10 i peptydy. Ważne są witaminy C i E. Składniki te najlepiej radzą sobie z wolnymi rodnikami.
2. Dobrze, by zawierał też składniki, które pomagają skórze odbudować gęstość. Wśród nich najważniejszy jest wapń. Warunkuje on produkcję lipidów i kolagenu w naskórku. Coraz częściej wykorzystuje się także olej arganowy, bo spowalnia procesy starzenia skóry.
Jaka jest?
1. Po 50. r.ż., a w szczególności podczas menopauzy, gwałtownie spada aktywność estrogenów, które odpowiadają m.in. za gładkość i jędrność skóry. Skutkiem tego nagle zauważamy, że cera jest słabsza, traci gęstość i pojawiają się wyraźne zmarszczki.
2. Cerze dojrzałej brakuje lipidów w naskórku, dlatego zmniejsza się jej poziom nawilżenia. Słabsza staje się także tzw. lipostruktura, czyli sieć komórek tłuszczowych, które tworzą rodzaj siatki, na której opiera się skóra. Przez co wydaje się coraz bardziej zwiotczała.
3. Znacznie zwalnia również metabolizm komórkowy, czyli wolniej odnawiają się komórki skóry. Skutkiem czego staje się coraz cieńsza.
Życie na gorąco 14/2012