"Pies chmurka" podbija świat. Co to za rasa?
"Psy-chmurki" robią ostatnio coraz większą furorę w internecie, a Polacy z roku na rok chętniej decydują się na ich zakup. Chociaż Samoyedy wyglądem przypominają urocze maskotki, tak naprawdę mają żywiołowy charakter, który sprawia, że nie każdy sobie z nimi poradzi. Koniecznie sprawdź, czy to rasa dla ciebie!
Światowy Dzień Psa 2021. A co potem?
1 lipca obchodziliśmy Światowy Dzień Psa. To wyjątkowy dzień nie tylko dla właścicieli, ale również dla wszystkich pozostałych miłośników czworonogów. W takim dniu internet zapełnia się zdjęciami uroczych psiaków, a wiele osób może pod ich wpływem zdecydować się na nie do końca przemyślany zakup. Po Dniu Psa, kiedy emocje już opadną, warto zastanowić się, czy rzeczywiście powinniśmy decydować się na zwierzaka, a jeśli tak, to jaka rasa będzie dla nas odpowiednia.
Od dawna mówi się, że to właśnie pies jest najlepszym przyjacielem człowieka.
Zdecydowanie nie dzieje się tak bez powodu. Psy wnoszą ogrom radości do naszego życia, ale trzeba pamiętać o tym, że posiadanie pupila to zawsze wielka odpowiedzialność.
Decydując się na adopcję lub zakup konkretnej rasy, wcześniej trzeba koniecznie dowiedzieć się o niej jak najwięcej.
Nie wolno sugerować się jedynie wyglądem, ale przede wszystkim tym, czy dany pies będzie pasował do naszego trybu życia. W przeciwnym razie zarówno czworonóg, jak i właściciel nie będą zadowoleni.
Samoyed - "pies chmurka"
Samoyedy, które często bywają określane jako "psy-chmurki" wyglądają po prostu jak urocze maskotki, ale wcale nimi nie są. Ten, kto liczy więc na uroczego kanapowca, mocno się przeliczy.
Czworonóg to istny dynamit, który dla aktywnej osoby będzie prawdziwym skarbem, ale raczej nie nadaje się dla spokojnego seniora, marzącego o cichym i spokojnym pupilu.
Samoyedy są psami w typie szpica, które jako szczeniaki są może niepozorne, (choć już wtedy nie brakuje im energii), jednak szybko rosną i potrzebują sporej dawki ruchu w ciągu dnia.
Ich piękne białe futro w przeszłości pełniło bardzo ważną funkcję, ponieważ te urocze "białe chmurki" z północy ogrzewały nie tylko siebie, ale również swoich właścicieli w zimne syberyjskie noce. Dziś na szczęście nie muszą już tego robić, jednak ich majestatyczny wygląd wciąż robi ogromne wrażenie i sprawia, że popularność rasy w Polsce stale rośnie.
Z uwagi na słodką powierzchowność Samoyedy często są mylnie odbierane jako uległe. Wcale jednak takie nie są i dlatego wymagają uważnego prowadzenia i odpowiedniego wychowania, ale raczej nie wykazują agresji w stosunku do obcych. Chętnie poznają nowych ludzi i dają się im głaskać. Lubią zabawę, ruch i towarzystwo człowieka, więc mogą świetnie sprawdzić się również w domu, w którym są dzieci.
Samoyedy głośno szczekają, jednak nie sprawdzą się najlepiej w roli stróżów.
Ile waży "pies-chmurka"?
Dorosły Samoyed w kłębie może osiągnąć do 60 cm w przypadku samca lub 53 cm u suczek.
Nie jest więc gigantem, ale też nie należy do maleńkich piesków.
Waga psa w zależności od płci waha się zazwyczaj w granicach 20-30 kilogramów.
Pochodzenie i cena Samoyeda
Samoyedy to psy pierwotne, jednak do Europy sprowadzone zostały dopiero w 1989 roku przez Brytyjczyka Ernesta Kilburna, który zajmował się zoologią. Przebywał on u ludu Samoyedów, od którego zwierzęta przejęły swoją nazwę. Relacje podróżników na ich temat od początku były bardzo pozytywne.
Samoyedy uznano za rasę dopiero w 1913 roku. Na początku były cenione m.in. za swoją wytrzymałość, dzięki której sprawdzały się również jako psy zaprzęgowe. Dziś są to przede wszystkim zwierzęta rodzinne, a do wyścigów angażuje się je coraz rzadziej.
Samoyedy nie są tanią rasą. "Pies chmurka" z dobrej hodowli nie powinien kosztować mniej niż 3 tysiące złotych, a w przypadku psa z wyjątkowo cennym rodowodem cena może być nawet dwukrotnie wyższa.
Jeśli znalazłeś ogłoszenie, w którym hodowca oferuje szczenięta w "okazyjnej cenie", powinna włączyć ci się czerwona lampka.
Na co choruje "biała chmurka", czyli schorzenia typowe dla Samoyedów
Pies z dobrej hodowli z rodowodem regularnie poddawany kontrolom zdrowia powinien cieszyć się dobrym zdrowiem, jednak rasa może mieć skłonność m.in. do dysplazji stawów biodrowych, chorób oczu czy problemów ze słuchem.
Aby zachować Samoyeda w dobrej kondycji, należy dbać o to, aby miał zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia oraz pożywienie bogate w witaminy oraz minerały. Na ogół zaleca się spożywanie warzyw oraz świeżego mięsa.
Nie należy za to przesadzać z ilością zbóż. Jest to ważne nie tylko dla samopoczucia psa, ale również po to, aby zachował on futro w dobrej kondycji.
Samoyeda należy regularnie szczotkować — najlepiej dwa razy w tygodniu, a w okresie linienia nawet każdego dnia.
Czytaj również:
Rasy psów uznawane za agresywne
Najmniejsze rasy psów
Zobacz także: