Reklama

Płaszcze na wiosnę. Dobierz je do sylwetki!

Gdy temperatura na dworze wzrasta, z uśmiechem zrzucamy ciężkie zimowe kurtki i obszerne wełniane płaszcze. Wiosna to doskonały czas na modowe eksperymenty.

Po pierwsze, jesteśmy wówczas spragnieni długich spacerów i chętniej wychodzimy z domu. Po drugie, to okres przejściowy, w którym najczęściej miksujemy ze sobą letnie i zimowe elementy garderoby.

Podstawą dobrze dobranej stylizacji jest jednak ubranie dopasowane do naszej sylwetki - podkreślające jej atuty i maskujące wady. Jak wybrać okrycie wierzchnie, które zda egzamin podczas pierwszych ciepłych dni? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze wiosennych kurtek i płaszczy.

Odwrócony trójkąt - szlafrokowe wiązanie

Główną cechą odwróconego trójkąta jest obwód ramion znacznie szerszy niż obwód bioder. W przypadku tego typu sylwetki talia jest jedynie lekko zaznaczona. Panie o takiej figurze zazwyczaj są posiadaczkami długich, szczupłych nóg, które warto eksponować. Aby wyrównać nieco zachwiane proporcje, powinny złagodzić mocno zarysowaną linię ramion. To sprawi, że figura nabierze lekkości.        

Reklama

Jeśli jesteś odwróconym trójkątem, podczas wyboru garderoby na wiosnę kieruj się naczelną zasadą: ciemniejszy kolor na górze, jaśniejsze odcienie i wzory na dole. Szukaj okryć wierzchnich, które dodadzą obfitości biodrom i tym samym zrównoważą szersze ramiona. Jak ognia unikaj natomiast pagonów i bufek. Zainwestuj w wiązany płaszcz wykonany z miękkiego, opływowego materiału bez rozłożystego kołnierza. Jeśli wolisz kurtki, wybieraj te, kończące się na wysokości linii bioder.

Klepsydra - klasyczny trencz

Jeżeli twoje ramiona i biodra mają taką samą szerokość, a wcięcie w talii jest bardzo widoczne, należysz do wąskiej grupy kobiet, których sylwetka przypomina kształtem klepsydrę. Ciężar ciała "klepsydr" jest rozłożony równomiernie. Panie o tym typie sylwetki zazwyczaj posiadaj kształtne biodra i średniej wielkości biust.      

Podczas doboru elementów garderoby najważniejsze jest, żeby nie zaburzyć naturalnych proporcji. Idealnym rozwiązaniem na cieplejsze dni będą więc płaszcze wiązane w talii i kończące się za kolanem. Klasyczny trencz z pewnością zda egzamin, ponieważ jego fason imituje kształt figury klepsydry.

Zaletą w tym wypadku będzie również uniwersalność. To okrycie wierzchnie, które dobrze wygląda zarówno ze sportowymi sneakersami, jak i eleganckimi butami na obcasie.

Trójkąt - ozdobne pagony

Główną cechą sylwetki, którą zamiennie nazywa się trójkątem lub gruszką, jest obwód ramion węższy niż obwód bioder. W przypadku pań z taką figurą talia jest długa i wyraźnie zarysowana, biodra i pośladki są natomiast pełne i obfite. Ciężar ciała "trójkąta" skupia się na dolnej części sylwetki. Aby zrównoważyć proporcje, należy więc optycznie poszerzyć ramiona i przenieść środek ciężkości.

Jeżeli twoja sylwetka ma kształt trójkąta, zdecydowanie najlepszym okryciem wierzchnim dla ciebie będzie płaszcz z rozłożystym i obficie zdobionym kołnierzem. Możesz zdecydować się również na modne w ostatnim czasie poduszki na ramionach, które optycznie poszerzą zbyt wąską górę.

"Trójkąty" wyglądają szczególnie korzystnie w okryciach wierzchnich o fasonie w kształcie litery A.  Na wiosnę dobrym rozwiązaniem będzie także skórzana kurtka z ozdobnymi pagonami, która odwróci uwagę od masywnego dołu i "obciąży" ramiona.

Koło - pudełkowy fason

Sylwetkę, którą zwykło nazywać się "kołem" lub "jabłkiem", charakteryzują duży biust, niewidoczna talią, wąskie biodra oraz szczupłe nogi. W tym przypadku ciężar skupia się na środkowej części sylwetki. Panie "koła" zazwyczaj nie przepadają za okolicami swojego brzucha. To właśnie w tych rejonach odkładają się zbędne kilogramy.

W przypadku sylwetki koła bardzo dobrze sprawdzi się płaszcz o pudełkowym fasonie. Doskonałym wyborem będzie okrycie wierzchnie w kształcie trapezu. Aby odwrócić uwagę od wystającego brzuszka, dobrze jest zdecydować się na kroje z lekko podwyższoną talią. Jak ognia należy unikać natomiast dwurzędowych płaszczy i kurtek, które dodatkowo obciążają sylwetkę i sprawiają, że jej centralna część wydaje się optycznie jeszcze szersza. Panie "koła" powinny eksponować swój największy atut - szczupłe nogi i zgrabne pęciny.

Chcę pomóc 1 % - Strona Fundacji POLSAT - Jesteśmy dla dzieci

Zobacz także:

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: moda | modne płaszcze
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy