Pożegnanie z rozstępami

Pojawiają się, gdy ciało zmienia rozmiar z mniejszego na większy albo odwrotnie. Łatwiej im zapobiegać, trudniej się pozbyć. Zabiegi medycyny estetycznej mogą zmniejszyć ich widoczność. Kuracja trwa kilka miesięcy. Zacznij ją teraz, by zdążyć przed latem.

Pojawiają się, gdy ciało zmienia rozmiar z mniejszego na większy albo odwrotnie
Pojawiają się, gdy ciało zmienia rozmiar z mniejszego na większy albo odwrotnie123RF/PICSEL

Zrób to sama

Rozstępy powstają najczęściej na udach, pośladkach, brzuchu, piersiach. Choć pojawiają się bez ostrzeżenia (niektóre osoby mogą odczuwać lekkie swędzenie), łatwo przewidzieć, kiedy się to stanie. Co sprzyja rozstępom? Szybki wzrost w okresie dojrzewania, nagłe przybieranie na wadze, ciąża, skłonności genetyczne. Gdy zwiększa się objętość ciała, skóra musi się szybko rozciągnąć. Jeśli jest osłabiona (np. przesuszona), pękają włókna kolagenowe. Świeże blizny mają czerwony odcień, z czasem stają się białe i coraz trudniej je usunąć. Dlatego rozstępom najlepiej zapobiegać. Jak? Stosując preparaty ze składnikami, które nawilżą i uelastycznią naskórek.

W gabinecie

Zabiegi medycyny estetycznej nie tylko niwelują rozstępy. Mogą im również zapobiegać, bo intensywnie wzmacniają skórę. Warto z nich skorzystać, zwłaszcza gdy masz genetyczną skłonność do tworzenia się rozstępów lub planujesz ciążę.

Endermologia to popularny zabieg antycellulitowy działający także na rozstępy. Masaż wykonywany pod ciśnieniem powoduje przekrwienie skóry, pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Stosowany profilaktycznie uelastyczni naskórek, jako kuracja na rozstępy - zmniejszy ich widoczność. Potrzeba kilku zabiegów (cena jednego: 150-200 zł).

Mezoterapia polega na ostrzykiwaniu skóry (zapobiegawczo lub leczniczo) preparatem pobudzającym produkcję kolagenu. Nakłucia są powierzchowne i niemal bezbolesne (można użyć znieczulającej maści Emla). Wskazana seria pięciu-sześciu zabiegów (cena ok. 500 zł).

Dermabrazja - stosuje się ją na istniejące rozstępy. Specjalny aparat mechanicznie ściera skórę i spłyca wypukłe blizny. Zaleca się dwa-cztery takie zabiegi (cena 200-350 zł).

Uwaga: zabieg zawsze powinien dobrać dermatolog na podstawie wywiadu i oceny stanu skóry. Pamiętaj, że rozstępy stuprocentowo może usunąć tylko operacja plastyczna. Jednak zabiegi medycyny estetycznej znacznie zmniejszają ich widoczność. Im wcześniej zostaną przeprowadzone, tym lepszy będzie rezultat.

Zabieg laser + mezoterapia

przypadku walki z rozstępami, najlepszy efekt daje łączenie różnych metod. Zabiegi dermatologiczne działają skuteczniej na świeże rozstępy, czyli przed upływem sześciu miesięcy od ich powstania. Łatwiej jest też zlikwidować niezbyt głębokie i szerokie blizny. Na początek stosuje się laser. Promień światła podgrzewa i obkurcza włókna kolagenowe skóry. Wykonuje się do czterech takich zabiegów, nie częściej niż raz w miesiącu. Działanie lasera poprawia mezoterapia (wykonywana naprzemiennie). Nowością jest preparat do ostrzykiwania StretchCare z kwasem hialuronowym i witaminami, który napina i wzmacnia skórę. Efekty kuracji: rozstępy stają się mniej widoczne, jaśniejsze i cieńsze. Uwaga: po zabiegu laserowym skóry nie wolno wystawiać na słońce. Terapia trwa cztery-pięć miesięcy, dlatego warto zaplanować ją odpowiednio wcześniej przed wakacjami. ok 500 zł/mezoterapia; ok 600 zł/laser.

Małgorzata Nawrocka-Wudarczyk

Twój Styl 2/2013

Twój Styl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas