Prawdy i mity o pielęgnacji paznokci
Każda z nas chce pochwalić się pięknymi paznokciami. Czy jednak na pewno dobrze o nie dbamy?
Najlepiej używać metalowego pilnika, bo jest niezwykle trwały
MIT Taki pilnik nie jest, niestety, łaskawy dla naszych paznokci. Strzępi on płytkę z powodu materiału, z którego jest wykonany . Warto natomiast używać szklanego (jest bardzo wytrzymały i starcza na długo) lub mineralnego. Zaletą tego drugiego jest to, że ma powierzchnie o różnej ziarnistości.
U rąk trzeba je obcinać inaczej niż u stóp. Należy bowiem unikać ich zaokrąglania
PRAWDA Paznokcie u rąk można modelować: mogą być zaokrąglone, kwadratowe, migdałowe. W zależności od naszych upodobań czy kształtu płytek. U stóp należy obcinać paznokcie prosto, aby zyskały kształt łopatki. To zapobiegnie ich wrastaniu w skórę (paznokieć rośnie bowiem prostopadle do kierunku obcinania). Brzegi należy wygładzić jeszcze pilniczkiem.
Lakier bardzo niszczy płytki
MIT Nowoczesne lakiery nie zawierają formaliny czy toluenu. Mają za to w swoim składzie składniki pielęgnacyjne (witaminy, olejki, keratynę), poprawiające stan paznokci. Pamiętaj, by nigdy nie zdrapywać lakieru z płytek i zawsze używać zmywacza bezacetonowego (aceton wysusza paznokcie).
Dwie warstwy emalii są korzystniejsze niż jedna gruba
PRAWDA Najlepszy efekt uzyskasz, malując płytki cienką warstwą koloru i odczekując ok. 5 minut, zanim nałożysz kolejną. Nie nanoś jednej grubej warstwy - lakier wyschnie z wierzchu, a w środku będzie mokry. I nawet kilka godzin po malowaniu możesz zniszczyć swoją pracę.
Pierwszym krokiem manikiuru powinno być nałożenie podkładu pod lakier
PRAWDA Stosowanie lakieru podkładowego, tzw. bazy, zapobiega zażółceniu płytki (zwłaszcza gdy stosujesz ciemny lakier). Ponadto znakomicie wyrównuje powierzchnię paznokcia, dzięki czemu emalia lepiej się rozprowadza.
Żaden lakier nie utrzyma się dłużej niż 4 dni
MIT Owszem, tradycyjne lakiery po tym czasie odpryskują i należy je zmyć zmywaczem. Wyjątkiem jest nowy preparat CND Shellac. Nakłada się go jak lakier, ale utwardza pod lampą UV. Dzięki temu jest lśniący i odporny na uszkodzenia przez 14 dni (jest wytrzymały jak żel). I, co ważne, jest bezpieczny, czyli nie szkodzi paznokciom.
Płytki trzeba piłować w jedną stronę
MIT Sposób piłowania nie ma większego znaczenia, jeśli pilnik jest nieodpowiedni. Można piłować w jedną lub dwie strony, ale pilnikami i polerkami drobnoziarnistymi (ziarnistość 240 i mniej). Najpierw jednak trzeba skrócić paznokcie, a dopiero potem opiłować i wypolerować ich brzegi. To skutecznie zapobiegnie poszarpaniu i rozwarstwieniu płytek.
Do skracania należy używać specjalnych obcinaczy i cążków
MIT W przypadku paznokci u stóp warto, by były to większe cęgi, a nie tzw. żabki (powstają po nich zadziory i odpryski, a to sprzyja pękaniu płytki). U rąk można skrócić paznokcie ostrymi nożyczkami. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku należy zawsze wykończyć brzeg paznokcia pilnikiem i polerką.
Narastających skórek nie należy zbyt głęboko wycinać
PRAWDA Można wycinać tylko martwą część potocznie zwaną skórką (błonka porastająca paznokcie). Warto odsuwać je patyczkiem lub brzegiem ręcznika. Jeśli to nie wystarcza, nałóż na nie specjalny preparat rozpuszczający je.
Na kruche paznokcie pomaga oliwa
PRAWDA Oliwa dobrze natłuszcza płytki, dzięki czemu stają się one elastyczne i przestają pękać. Możesz ją wcierać nawet codziennie. Jeszcze lepsze efekty przynosi stosowanie specjalnych olejków do paznokci. Poprawiają kondycję paznokci (zawierają olejek migdałowy i ceramidy). Kupisz je w drogeriach (np. Golden Rose; 7,50 zł; lub Mollon; 7 zł).
Przed manikiurem trzeba wymoczyć dłonie w letniej wodzie z mydłem
MIT Moczenie jest pomocne przy usuwaniu skórek przy paznokciach. W przypadku kruchych, rozdwajających się paznokci nie jest wskazane! Rozmiękczone płytki podczas piłowania będą jeszcze bardziej pękały i rozdwajały się. Dlatego nie rób tego przed skracaniem płytek.
Żółte i poszarzałe można wybielić
PRAWDA Istnieją specjalne preparaty wybielające do paznokci (np. z linii Inglot, 18 zł, lub Soraya Artstyle, 15 zł). Należy malować nimi paznokcie codziennie (dopóki taki lakier znajduje się na płytce, paznokieć wygląda zdrowo). Po ok. 2 tygodniach płytki odzyskają swoją ładną, lekko różową barwę.
Chwila dla Ciebie 38/2010