Reklama

Reklama

Proszek do prania? Zrób go sama!

Zajmie ci to zaledwie kilkanaście minut. Wystarczy dokładnie połączyć składniki.

Kup potrzebne produkty

 Wszystkie dostaniesz w sklepie z artykułami chemicznymi. Możesz także zamówić przez internet. Do przygotowania 2,5 kg domowego proszku, który wystarczy na mniej więcej 30 prań (ok. 80 g na jedno), będziesz potrzebowała:

- kilograma sody czyszczącej (kalcynowanej) lub sody oczyszczonej (o słabszym działaniu), która świetnie zmiękcza wodę i likwiduje nieprzyjemne zapachy,

- kilograma boraksu - również zmiękcza wodę, usuwa plamy z tkanin i niszczy bakterie oraz wirusy, 

- pół kilograma płatków mydlanych albo startego na tarce szarego (ewentualnie toaletowego) mydła.

Reklama

Wymieszaj i gotowe

 Wszystkie składniki wsyp do dużej miski i dokładnie wymieszaj. Koniecznie załóż gumowe rękawiczki! Niektóre składniki (np. soda kalcynowana) mogą podrażniać skórę.  Jeśli chcesz, aby twoje pranie ładnie pachniało, dodaj do proszku 10-15 kropli olejku eterycznego i ponownie wymieszaj (łyżką lub dłonią w gumowej rękawiczce).

Olejki: lawendowy, z drzewa herbacianego, cytrynowy oraz miętowy mają silne działanie bakterio- i grzybobójcze. Dzięki temu nie będziesz musiała prać rzeczy w wysokiej temperaturze, aby pozbyć się mikrobów.

Wybierz pojemniki

Domowy proszek przechowuj w szczelnie zamykanym dużym słoju, plastikowym pudełku z pokrywką lub w woreczkach z grubej folii. Najlepsze są takie ze specjalnym suwakiem lub zamknięciem strunowym. Wsypuj do pralki miarką do proszku lub łyżką (dwie płaskie na jedno pranie).

Rozpuść w wodzie

Jeśli zamierzasz prać delikatne tkaniny (wełnę, jedwab), najpierw rozpuść miarkę proszku w gorącej

Ile zaoszczędzisz?

Domowy proszek ekologiczny jest znacznie tańszy od gotowego ze sklepu.

Soda kalcynowana - ok. 10 zł za kg.

Boraks - ok. 8 zł za kg.

Płatki mydlane hipoalergiczne - ok. 10 zł za pół kg (starte mydło wyniesie taniej).

Za 2,5 kg takiej mieszanki zapłacisz ok. 28 zł. Taka sama ilość gotowego ekologicznego proszku kosztuje ponad 50 zł. Zaoszczędzisz więc ok. 22 zł, czyli 44 proc.

Rewia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama