Przesadzanie kwiatów doniczkowych. Te błędy popełniamy najczęściej

Przesadzanie kwiatków doniczkowych jest jednym z najważniejszych zabiegów w domowej uprawie
Przesadzanie kwiatków doniczkowych jest jednym z najważniejszych zabiegów w domowej uprawie123RF/PICSEL

Kiedy najlepiej przesadzać kwiaty doniczkowe?

Kiedy najlepiej przesadzać kwiaty doniczkowe? Marzec i kwiecień to idealne miesiące
Kiedy najlepiej przesadzać kwiaty doniczkowe? Marzec i kwiecień to idealne miesiące123RF/PICSEL
  • korzenie wyrastają z otworów w dnie donicy,       
  • po wyjęciu z osłonki zauważymy, że korzenie nie mają już miejsca na rozwój,
  • w ostatnim czasie nastąpiła nagła utrata liści lub ich żółknięcie rośliny.
  • roślina została  przelana (to może ją  uratować).
Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv

Kalendarz przesadzania kwiatów doniczkowych 2022

Jak przesadzać kwiaty do większej doniczki? Wystarczy przestrzegać kilku zasad
Jak przesadzać kwiaty do większej doniczki? Wystarczy przestrzegać kilku zasad123RF/PICSEL

Jak najlepiej przesadzać kwiaty doniczkowe?

  • Na chwilę przed rozpoczęciem przesadzania powinniśmy obficie podlać rośliny,  których doniczki zamierzamy zmienić na większe.  Dzięki temu gleba będzie mniej zbita, a korzenie znacznie bardziej elastyczne - bryła bez trudu wysunie się ze starej doniczki.
  • Po namoczeniu podłoża powinniśmy przygotować nowe doniczki. Kwiaty doniczkowe powinno się przesadzać do doniczek większych od poprzednich o jeden lub dwa rozmiary. W przypadku wyjątkowo dużych roślin średnica może wzrosnąć o 10 centymetrów - jednak jest to absolutne maksimum. 
  • Jak nietrudno się domyślić, najważniejszą kwestią podczas przesadzania kwiatów doniczkowych jest wybór odpowiedniego podłoża. Znawcy roślin często sami przygotowują mieszanki. Łącząc glebę z keramzytem, żwirem, piaskiem czy torfem tworzą podłoża, odpowiadające potrzebom danego gatunku. Jeśli nie chcemy poświęcać na przesadzanie roślin doniczkowych dużo czasu, możemy kupić gotowe mieszanki w sklepach ogrodniczych.
Na chwilę przed rozpoczęciem przesadzania powinniśmy obficie podlać rośliny
Na chwilę przed rozpoczęciem przesadzania powinniśmy obficie podlać rośliny123RF/PICSEL
  • Po przygotowaniu ziemi oraz doniczek możemy przystąpić do wysunięcia bryły korzeniowej z donicy. Warto pozbyć się starej, jałowej ziemi - rozluźniając korzenie.  Jeśli w czasie pracy zauważymy połamane lub zgniłe korzonki, bezwzględnie powinniśmy je odciąć. 
  • Po przeglądzie korzeni wysadzamy dno doniczki warstwą drenażową, a więc - w zależności od potrzeb rośliny - keramzytem, pokruszonymi cegłami lub kamieniami. Warstwa drenażowa powinna mieć około 1-2 cm grubości (w zależności od wielkości rośliny doniczkowej).
  • Po przygotowaniu doniczki z drenażem możemy przystąpić do sadzenia kwiatów doniczkowych. Układamy korzenie na dnie donicy, następnie dosypujemy podłoże dookoła bryły i ugniatamy je delikatnie - by roślina była stabilna. Ziemia powinna kończyć się około maksymalnie 2 centymetry poniżej górnej krawędzi doniczki.

Czy przesadzać kwiaty po zakupie?

Przesadzanie kwiatów doniczkowych - najczęstsze błędy

Przesadzanie kwiatów doniczkowych jest konieczne. Dzięki temu rośliny będą rosły i kwitły
Przesadzanie kwiatów doniczkowych jest konieczne. Dzięki temu rośliny będą rosły i kwitły 123RF/PICSEL
  1. Zdecydowanie najczęstszym błędem popełnianym podczas przesadzania kwiatów doniczkowych, jest umieszczanie ich bezpośrednio w ozdobnej osłonce lub w donicy pozbawionej na dnie dziurek. Brak otworów, przez które po podlaniu nadmiar wody może się wylać, w krótkim czasie doprowadzi do gnicia korzeni. Roślina prędzej czy później zacznie obumierać. 
  2. Kolejnym  błędem nagminnie popełnianym podczas przesadzania kwiatów doniczkowych, jest wykorzystywanie jako podłoża ziemi ogródkowej. W takiej ziemi na ogół znajduje się wiele szkodników, chwastów i patogenów. Nie znamy także pH takiej gleby. Popełniając ten błąd, możemy nie tylko zahamować rozwój rośliny, ale także sprowadzić do domu niechcianych gości - na przykład mrówki.  
  3. Wiele osób myśli, że przesadzenie roślin doniczkowych do dużo większych osłonek sprawi, że te nie będą potrzebowały podobnego zabiegu pielęgnacyjnego przez następnych kilka lat. Tymczasem, zbyt dużo miejsca w doniczce powoduje, że roślina, zamiast rozwijać pędy, liście i kwiaty, skupia się na rozbudowywaniu systemu korzeniowego. Poza tym ziemia po kilku latach się starzeje. Wniosek?  W tym wypadku nie ma dróg na skróty - jeśli chcemy cieszyć oko piękną rośliną, musimy przesadzać ją regularnie.