Przygotuj do zimy rośliny doniczkowe
Starannie i regularnie oglądaj rośliny, czy nie ma na nich oznak chorób ani szkodników. Im szybciej zastosujesz odpowiedni środek, tym łatwiej pozbędziesz się problemu.
Roślinna toaleta
Od czasu do czasu spraw roślinom kąpiel. Kurz osadzający się na liściach ogranicza im dostęp do światła, a zatykając pory, uniemożliwia oddychanie. Szczególnie dbaj o czystość roślin stojących w kuchni, bo na ich liściach zbierają się również tłuste osady z gotowania. Rośliny o gładkich liściach wstaw do wanny i polej letnią wodą z prysznica. Jeśli to nie wystarczy, przetrzyj liście mokrą gąbką, po czym jeszcze raz obmyj prysznicem. Aby woda nie wypłukała podłoża, przed włożeniem doniczki do wanny owiń ją foliową torebką i obwiąż. Kaktusy i rośliny o liściach pokrytych włoskami oczyść z kurzu przy pomocy suszarki nastawionej na chłodny nawiew lub pędzla (może być lekko zwilżony wodą).
Szkodliwe zmiany temperatury
Zanim otworzysz okno, aby przewietrzyć mieszkanie, zdejmij z parapetu stojące na nim rośliny. Nagłe ochłodzenie mogłoby im zaszkodzić. Dla większości domowych roślin niewskazane są również przeciągi (dlatego otwierając okna, zawsze zamykaj drzwi), a także gwałtowne ocieplenie. Jeśli lubisz, gdy w mieszkaniu jest bardzo ciepło, przed maksymalnym odkręceniem kaloryfera, przenieś doniczki w miejsce, gdzie jest chłodniej.
Dobra rada
Z przesadzaniem nie czekaj do wiosny. Jeśli w ciągu lata twoje rośliny mocno się rozrosły, nie czekaj z przesadzaniem do wiosny, tylko zrób to teraz. W zbyt ciasnej doniczce korzenie są ściśnięte, przez co roślina nie czuje się dobrze. Osłabiona może nie przetrwać zimy. Nowa doniczka powinna mieć średnicę co najmniej trzy cm większą od starej. Nie zapomnij o warstwie drenażu na dnie! Przesadzonych teraz roślin nie nawoź, z tym lepiej poczekać do końca zimy.
Ciekawe pomysły
1. Jeśli powietrze w pokoju jest suche, doniczki z roślinami wstaw do pojemnika, np. kuwety fotograficznej, wypełnionego zwilżonym keramzytem. Co kilka dni dolewaj wodę, która, parując, będzie nawilżać powietrze wokół roślin.
2. Aby rośliny stojące na podłodze zimą nie przemarzły, spraw im podstawki, np. z drewnianych listewek. Jeśli podłożysz pod nie filc, bez trudu przesuniesz nawet ciężkie donice.
3. Gdy w pokoju jest mało naturalnego światła, powieś na ścianach lustra - jedno przy oknie, drugie naprzeciwko. Światło wpadające przez okno będzie się w nich odbijać, rozświetlając pomieszczenie.
4. Jeśli rośliny o gładkich liściach zaatakowały szkodniki, np. przędziorki, zastosuj preparat z tytoniu. Do 0,5 litra gorącej wody wrzuć tytoń z jednego papierosa. Zostaw pod przykryciem do wystygnięcia, później przecedź. Możesz dodać łyżeczkę mydła ogrodowego - sprawi, że środek nie spłynie, tylko osiądzie na liściach. Zainfekowane rośliny spryskuj raz dziennie przez 10 dni.
Zobacz także: