Rady na wypadające włosy

Zauważyłaś, że wypada ci więcej włosów niż zwykle, np. zostają na poduszce do spania? Kobiety w wieku dojrzałym najczęściej mają problem z włosami z powodu zaburzeń hormonalnych, nieodpowiedniej diety, a także przez długotrwały stres lub przemęczenie.

Domowe kuracje ziołowe wzmocnią twoje włosy
Domowe kuracje ziołowe wzmocnią twoje włosy123RF/PICSEL

Czasem włosy wypadają, gdy z nimi nieodpowiednio postępujesz, np. często farbujesz i stosujesz odsiwiacze, na noc nakręcasz na wałki, a także używasz mocnych preparatów do stylizacji. Jak im możesz pomóc? Najszybciej je wzmocnisz, stosując kuracje ziołowe.

Szczotkować czy nie?

Jak najbardziej, ale tylko szczotkami z naturalnym włosiem: dzika, kozy lub końskim, które nie szarpią włosów, nie wyrywają ich ani nie sprawiają, że się elektryzują. Miękkie naturalne włosie także delikatnie masuje skórę głowy, poprawia jej ukrwienie i dotlenia ją.

Unikaj plastikowych szczotek - niszczą włosy i łatwo mogą podrażnić skórę głowy.

Masuj, by wzmacniać

Podczas mycia głowy zrób jej 4-minutowy masaż. Opuszkami palców wykonuj koliste ruchy i stopniowo przesuwaj je od czoła do karku i z powrotem. Możesz też delikatnie dociskać palce. Na koniec kilka razy przesuń dłonią po skórze głowy.

Kozieradka przyspieszy wzrost włosów

Zawiera sole mineralne, np. cynk, który wzmacnia włosy, i witaminy A, B, PP - stymulujące cebulki włosów do wzrostu. Dwa razy w tygodniu stosuj wcierkę. 2 łyżki zmielonych nasion kozieradki zalej szklanką wrzątku i zaparz pod przykryciem. Gdy napar ostygnie, przecedź go przez drobne sitko lub gazę. Wcieraj w umyte włosy przez 3-5 minut. Pozostaw je do wyschnięcia. Kurację stosuj przez minimum 2 miesiące.

Pokrzywa wzmacnia włosy

Jest bogata m.in. w krzemionkę, która odżywia i wzmacnia włosy. Pokrzywa także niweluje objawy łupieżu. Po każdym myciu włosów stosuj płukankę: suszoną pokrzywę zalej wrzątkiem (4 łyżeczki na 2 szklanki wody), parz pod przykryciem 20-30 minut, wystudź. Nachyl się nad miską i przez 2-3 minuty naparem polewaj włosy.

Pij napar z pokrzywy. Łyżeczkę pokrzywy (suszonej lub świeżej) zalej 200 ml wrzącej wody i parz 10 minut. Napar pij raz dziennie, na czczo, przez miesiąc. Potem zrób 2 tygodniową przerwę.

Kuracja nie jest wskazana przy niektórych chorobach, np. cukrzycy.

Szałwia zmniejsza łojotok i odżywia cebulki włosów

Zawiera m.in. kwasy organiczne i witaminy B1, PP, C, które regenerują cebulki włosów i zmniejszają wydzielanie przez skórę głowy sebum. Uwaga: napar z szałwii może lekko przyciemniać włosy. Płucz włosy w szałwiowym naparze.

Garść suszonych ziół zalej szklanką wrzątku i parz przez 10 minut. Przecedź napar i poczekaj, aż wystygnie. Użyj go do ostatniego płukania umytych włosów. Po zastosowaniu płukanki z szałwii włosy stają się lśniące i gładkie.

Co jeść

zdrową skórę głowy dba witamina A - jest w marchwi, szpinaku, brokułach, jajach, morelach i brzoskwiniach. Włosy do wzrostu pobudzi witamina D - szukaj jej w tłustych rybach, np. w makreli.

Pamiętaj o minerałach (wzmacniają włosy, przyspieszają wzrost): cynku - w imbirze, orzechach nerkowca, ciecierzycy; miedzi - w pestkach dyni, słonecznika i migdałach.

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas