Serum, krem i okluzja – jak stosować, aby działało!

Pielęgnacja skóry twarzy jest niezbędna dla zachowania komfortu i młodego wyglądu na co dzień. Pośród tysięcy dostępnych na rynku produktów trudno jest dobrać te odpowiednie dla nas, zwłaszcza zimą, gdy skóra często jest podrażniona. Z pomocą przychodzi okluzja, czyli zjawisko tworzące na powierzchni skóry kojący opatrunek. Jak z powodzeniem stosować tę metodę?

Niskie temperatury na zewnątrz i suche powietrze w pomieszczeniach nie sprzyjają zdrowiu naszej skóry. Mroźne powietrze i wiatr drażnią skórę twarzy, a ogrzewanie w domu lub pracy powoduje przesuszenie cery. Odwodniona i nieodpowiednio zabezpieczona skóra na takie warunki reaguje nieprzyjemnym napięciem, zaczerwienieniem i łuszczeniem. Jak uratować cerę i przywrócić jej komfort, a także zabezpieczać na co dzień przed negatywnym wpływem zimowych czynników zewnętrznych? Wykorzystanie zjawisk chemicznych w świadomej pielęgnacji skóry przynosi rozwiązanie w postaci okluzji, czyli odpowiedniego stosowania połączenia serum i kremu do twarzy w celu uzyskania zabezpieczającej skórę warstwy ochronnej.

Okluzja - co to jest?

Składniki okluzyjne pomagają chronić skórę przed nadmierną utratą jej naturalnego nawilżenia. Aby prawidłowo funkcjonować, nasza skóra nie może być odwodniona, podrażniona i napięta. Te objawy to oznaki, że naturalna, hydrolipidowa, czyli wodno-tłuszczowa warstwa ochronna cery uległa uszkodzeniu w wyniku działania niszczących czynników zewnętrznych. Przesuszona skóra nie jest w stanie prawidłowo się regenerować, przez co w dłuższej perspektywie szybciej ulegnie procesom starzenia się i straci zdrowy wygląd. Jak prawidłowo zabezpieczyć skórę przed wpływem mrozu, wiatru i suchego powietrza?

Metoda okluzyjna, czyli zabezpieczenie twarzy przed transepidermalną utratą wody przez naskórek, polega na łączeniu serum z kremem do twarzy w odpowiedni sposób. Efekty są widoczne niemal od razu. Sprawdźmy, jak wykonać okluzję.

Serum - ale nie samo!

Serum do twarzy to kosmetyk, który od kilku lat cieszy się rosnącą popularnością w kategorii produktów do pielęgnacji. Formuła serum jest skoncentrowana, co sprawia, że w niewielkiej dawce kosmetyku znajduje się duża ilość składników odżywczych i pielęgnacyjnych. Serum z witaminą C Avon Anew intensywnie odżywia i odmładza cerę, pobudzając komórki do działania. Serum Avon Anew jest idealne do cery suchej, przywraca jej elastyczność i blask. Konsystencja serum jest zwykle lekka, żelowa, zawierająca dużą ilość wody, przez co łatwo się wchłania - równie łatwo "uciekając" jednak z powierzchni skóry.

Stosowanie samego serum na cerę okazuje się więc nieść ze sobą ryzyko, paradoksalnie, pogorszenia jej stanu z powodu parowania serum ze skóry! Jak temu zapobiec? Właśnie stosując metodę okluzji, zabezpieczenia, które utrzyma w cerze składniki serum, zapobiegnie utracie wody i odżywienia.

Okluzję zapewnia stosowany na nałożone już serum odpowiedni krem do twarzy. Kremy do twarzy najczęściej mają formułę lipidową, co oznacza, że ich konsystencja składa się z zawieszonych w wodzie cząsteczek tłuszczu, w których rozpuszczone są składniki aktywne. Krem dzięki swojej konsystencji emulsji zabezpiecza skórę przed nadmierną utratą wody, pozostawiając na jej powierzchni lekki film, czyli ochronną warstwę składającą się ze wspomnianych cząsteczek lipidowych. Serum dodatkowo zabezpieczone kremem lepiej się wchłonie, nie wyparuje ze skóry, dotrze natomiast do głębszych jej warstw, prawidłowo odżywiając i pielęgnując cerę.

Bariera ochronna

Serum nie zawiera w składzie filtrów przeciwsłonecznych, dlatego też tak istotne jest pokrywanie warstwy kosmetyku kremem z filtrem. Promienie słoneczne negatywnie wpływają na stan skóry, niszczą wiązania kolagenowe, co powoduje szybsze starzenie się i uszkodzenia naskórka. Zimą także zalecane jest stosowanie kremów z filtrem - słońce ma wpływ na naszą skórę niezależnie od pory roku!

Ochronny krem na dzień Avon z serii Ageless zabezpieczy skórę przed działaniem promieni słonecznych dzięki wartości filtra SPF 30. W składzie kremu znajdziemy masło shea i olejek arganowy, które dopełnią zjawiska okluzji, jako naturalne tłuszcze zabezpieczając powierzchnię skóry przed nadmiernym parowaniem z niej wody i substancji odżywczych z zastosowanego wcześniej serum.

Stosując okluzję na podstawie warstwy serum pielęgnującego i nawilżającego skórę oraz kremu, który stworzy barierę ochronną i wzmocni działanie pierwszego kosmetyku, zapewnimy skórze uczucie komfortu i ukojenia oraz zabezpieczymy ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy