Siedem sposobów, aby w mieszkaniu ładnie pachniało
Nie wystarczy rozpylać w nim aromatyczne spraye. Spróbuj również usuwać zapachy, które przeszkadzają domownikom, albo staraj się je zamaskować.
Jeśli chcesz zapobiec przykrym zapachom, nie tylko często wietrz pomieszczenia, ale także wykorzystaj inne domowe sposoby.
1. Naturalne pochłaniacze
Na dno kosza na śmieci wsypuj 2-3 łyżki sody. Posyp nią także tapicerkę kanapy i foteli, zostaw na kilka godzin (np. na noc), a potem meble odkurz. Aby zrobić domowy pochłaniacz, do słoiczka wsyp 1/3 szklanki sody, dodaj 3-4 krople olejku eterycznego (np. cytrusowego), zakręć i potrząśnij. Zdejmij zakrętkę, przykryj ładnym papierem, obwiąż go i nakłuj. Możesz też wlać 150-200 ml alkoholu, wsypać 2 łyżki cynamonu w proszku lub sosnowych igieł czy posiekanej ze skórką cytryny albo pomarańczy i nakryć nakłutym papierem. Taki odświeżacz pachnie przez 4-5 dni.
2. Wonne saszetki
Jeżeli zapach ma być intensywny, rozetnij taką saszetkę (od 2,50 zł za 2 szt.), a zawartość wsyp do kosza czy do pojemnika, w którym trzymasz np. pantofle z poprzedniego sezonu, do torebki czy szafy. Gdy chcesz je wykonać sama, bawełniane woreczki napełnij suszonymi ziołami lub ścinkami materiału z naturalnego włókna i pokrop olejkiem eterycznym (różanym, lawendowym, cytrusowym, eukaliptusowym). A do butów włóż saszetki z tymiankiem lub szałwią, które odświeżają, eliminują przykrą woń i działają bakteriobójczo.
3. Aromatyczne tabletki
Gdy zabierasz się za porządki, wciągnij do odkurzacza pastylkę zapachową (ok. 3 zł/2 szt.). Podobny efekt uzyskasz, jeśli skropisz przed sprzątaniem filtr lub worek na kurz olejkiem eterycznym (od 5 zł/10 ml).
4. Pachnący papier
Jest wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy masz stare meble. Kupisz go w sklepach z wyposażeniem wnętrz. Na ogół arkusz ma rozmiar 40 x 60 cm, jest jednokolorowy lub we wzory
(np. kwiaty). W paczce za 5 zł są dwa kawałki, nieco grubsze niż kolorowy papier do pakowania, a cieńsze od tapety. Pachnie przez 1-3 miesięcy.
5. Kominki
(od 20 zł) Na ich dno stawia się świeczkę, która podgrzewa pachnący wosk albo wodę z kilkoma kroplami olejku eterycznego (pamiętaj o ich uzupełnianiu). Rozgrzany wosk jest płynny, więc można go wylać po użyciu. Bezpieczniej usunąć go, gdy jest zimny. Po ostygnięciu włóż go na 10 minut do zamrażalnika, wyjmij i podważ nożem.
6. Odświeżacze
Taki mały, plastikowy pojemnik włącza się do gniazdka. Co jakiś czas, np. co pół godziny, pryska pachnącą substancją. Zapach unosi się stale, np. przez miesiąc, a potem wymienia się wkład (od 10 zł). Są też odświeżacze na baterie w ozdobnych pojemniczkach, które reagują na ruch (od 19 zł).
7. Kulki
Źródłem zapachu mogą być hydrożelowe kulki (od 5 zł). Możesz je zrobić sama lub kupić w sklepie ogrodniczym takie do kwiatów (4 zł/10 g). Zalej je wodą na osiem godzin. Włóż do słoików, dodaj kilka kropli olejku, przykryj ozdobnym papierem i ponakłuwaj go szpilką.