Siódme poty

Pocimy się bez przerwy. Pot zdrowego człowieka wydziela ledwie wyczuwalną woń. Przykry zapach pojawia się, gdy długo pozostaje na skórze.

pot
pot123RF/PICSEL
Gładka skóra pod pachami ułatwia utrzymanie higieny123RF/PICSEL

Nasze ciało wydziela 0,8 litra potu na dobę, ale już podczas intensywnych ćwiczeń albo gdy mamy gorączkę, nawet do 10 litrów!

Pocimy się także pod wpływem stresu i po spożyciu gorących lub pikantnych dań.

Dlaczego pachnie?

Gdy pot pojawia się na skórze, zaczyna parować. I właśnie w połączeniu z powietrzem i bakteriami znajdującymi się na skórze, zaczyna intensywnie pachnieć. Co robić, aby tym zapachem nie odstraszać sąsiadów?

Pogromcy zapachu

Przede wszystkim powinniśmy stosować dezodoranty i antyperspiranty. Dezodoranty zawierają związki, które hamują rozwój bakterii, natomiast antyperspiranty ograniczają wydzielanie potu. Stosujemy je na czystą skórę, nigdy na ubranie.

Higiena najważniejsza

Gdy mocno się pocisz, wieczorna kąpiel i poranny prysznic są obowiązkowe! Używaj mydła przeciwbakteryjnego oraz przeciwpotowego. Noś ubrania z naturalnych włókien, bawełny i lnu.

Świeżość z natury

Nadmierne pocenie ograniczy kąpiel np. z naparem z rumianku albo szałwii lub kory dębu. Trzy łyżki suszonych kwiatów (lub kory) zalej litrem wrzątku, po 15 minutach przecedź i dodaj do wanny z ciepłą (nie gorącą!) wodą. Pocenie się stóp zmniejszy ich kąpiel w czarnej, mocnej herbacie (2 torebki na 0,5 l). Taka kąpiel działa bakteriobójczo.

JOG