Siódme poty
Pocimy się bez przerwy. Pot zdrowego człowieka wydziela ledwie wyczuwalną woń. Przykry zapach pojawia się, gdy długo pozostaje na skórze.


Nasze ciało wydziela 0,8 litra potu na dobę, ale już podczas intensywnych ćwiczeń albo gdy mamy gorączkę, nawet do 10 litrów!
Pocimy się także pod wpływem stresu i po spożyciu gorących lub pikantnych dań.
Dlaczego pachnie?
Gdy pot pojawia się na skórze, zaczyna parować. I właśnie w połączeniu z powietrzem i bakteriami znajdującymi się na skórze, zaczyna intensywnie pachnieć. Co robić, aby tym zapachem nie odstraszać sąsiadów?
Pogromcy zapachu
Przede wszystkim powinniśmy stosować dezodoranty i antyperspiranty. Dezodoranty zawierają związki, które hamują rozwój bakterii, natomiast antyperspiranty ograniczają wydzielanie potu. Stosujemy je na czystą skórę, nigdy na ubranie.
Higiena najważniejsza
Gdy mocno się pocisz, wieczorna kąpiel i poranny prysznic są obowiązkowe! Używaj mydła przeciwbakteryjnego oraz przeciwpotowego. Noś ubrania z naturalnych włókien, bawełny i lnu.
Świeżość z natury
Nadmierne pocenie ograniczy kąpiel np. z naparem z rumianku albo szałwii lub kory dębu. Trzy łyżki suszonych kwiatów (lub kory) zalej litrem wrzątku, po 15 minutach przecedź i dodaj do wanny z ciepłą (nie gorącą!) wodą. Pocenie się stóp zmniejszy ich kąpiel w czarnej, mocnej herbacie (2 torebki na 0,5 l). Taka kąpiel działa bakteriobójczo.
JOG