Skóra naczynkowa: Jak ją wzmocnić przed zimą?
Emocje, alkohol, gorące potrawy i napoje albo zmiana temperatury… I robimy się czerwone jak burak. Oj, nie chcemy tego!
Skłonność do tzw. pajączków często dziedziczymy po naszych mamach i babciach. Jednak po to kosmetologia ciągle opracowuje różne cudeńka, by odpowiednią pielęgnacją łagodzić tę rumianą uciążliwość i unikać dalszego rozszerzania naczynek krwionośnych.
Choć pielęgnacja takiej skóry jest dosyć wymagająca, nie przerażaj się. To kwestia wprawy.
Tego jej nie rób
Nie myj buzi gorącą wodą. Najlepsza będzie letnia lub chłodna, nie chlorowana, tylko przegotowana lub mineralna.
Unikaj drażniących składników w kosmetykach, czyli: alkoholu, mentolu, olejku eukaliptusowego oraz kwasów AHA (migdałowego, jabłkowego i cytrynowego) oraz BHA (salicylowego). Wybieraj produkty z arniką, rutyną, miłorzębem japońskim, kasztanowcem, białymi algami i zieloną herbatą. Na etykietach szukaj też witaminy C, K i PP (czyli witamina B3), które uszczelniają naczynka. Sięgaj po kremy przeznaczone do cery naczynkowej i hipoalergiczne.
Wypróbuj również dobroczynne działanie olejków: z dzikiej róży, rokitnika i ogórecznika.
Dodatkowa rada: kremy pod oczy, maseczki, kremy z retinolem i witaminą C możesz trzymać w lodówce - to zadziała na skórę kojąco.
Nie stosuj peelingów ziarnistych ani masażu szczoteczką, bo podrażniają wrażliwą skórę. Zamień je na enzymatyczne.
Nie opalaj twarzy i uważaj na mróz. Latem stosuj kremy z filtrami, a zimą chroń skórę preparatami na bazie olejów. Nie opalaj się też w solarium.
Nie pij czerwonego wina, zwłaszcza gdy jesteś w towarzystwie i zależy ci na dobrym wyglądzie. Pajączki nie lubią też mocnej herbaty i kawy oraz napojów gazowanych. Szkodzi im również dym tytoniowy, bo niszczy zbawienną dla nich witaminę C.
Ogranicz gorące kąpiele i korzystanie z sauny. Wysokie temperatury nasilają pękanie naczynek. A jeśli już raz na jakiś chcesz się dobrze rozgrzać, skórę na twarzy zabezpiecz olejkiem.
Domowe sposoby
Maska z siemienia lnianego. Nasiona zagotuj w niewielkiej ilości wody na małym ogniu przez ok. 20 minut. Przecedź i ostudź. Papkę nałóż na twarz i zmyj po ok. 20 minutach.
Okłady z zielonej herbaty i picie jej w ciągu dnia. Po zaparzeniu nie wyrzucaj torebek czy fusów, tylko rób z nich kompresy na twarz.
IK