Skuteczne sposoby na sprzątanie bez użycia chemii
Z okazji zbliżających się świąt ogłaszamy pełną mobilizację, czyli wielkie sprzątanie. Przydziel każdemu teren do opanowania, skorzystaj z naszych rad i patrz, jak dom nabiera blasku.
Kuchnia
1. Piekarnik jak nowy. Z mocnym brudem poradzi sobie papka zrobiona z 1/2 szklanki wody, 1/4 szklanki sody oczyszczonej i łyżeczki płynu do mycia naczyń. Nałóż ją i pozostaw na parę minut. Zmyj. Czynność trzeba powtórzyć 2-3 razy. W piekarniku z termoobiegiem ustaw naczynie żaroodporne wypełnione wodą i włącz go na 180 st. C. Po ok. 30 minutach piekarnik będzie zaparowany i czyszczenie będzie łatwiejsze.
2. Czyste płyty grzewcze. Bez względu na ich rodzaj - trzeba o nie dbać na co dzień. Płyta gazowa - kiedy coś wykipi, zasyp od razu solą, która zapobiegnie przypaleniu. Jeśli zabrudzenia są szczególnie trudne do usunięcia, palniki i ruszt na noc zanurz w wodzie z dużą ilością octu, a potem wyszoruj szczotką. Zeschnięty tłuszcz dobrze usuwa płynny olej. Nałóż na zabrudzone miejsce, a po kilku minutach umyj, np. płynem do naczyń. Płyta ceramiczna - nie wolno do niej używać detergentów, które mogą ją porysować. Warto też kupić płyn, który ułatwia czyszczenie płyty i zapobiega przywieraniu brudu. Płyta indukcyjna - najłatwiejsza do utrzymania w czystości. Gdy coś wykipi, od razu przecieraj ściereczką. Możesz też użyć papki z sody i wody utlenionej.
3. Okap bez grama tłuszczu. Uciążliwe zabrudzenia z kratek spryskaj mieszanką wody i octu 1:1. Jeśli regularnie czyścisz kratki w okapie, użyj oleju. Gąbką nanieś olej na zatłuszczoną powierzchnię i przykryj na chwilę ściereczką z mikrofibry zmoczoną w gorącej wodzie. Po zdjęciu ściereczki, wytrzyj dokładnie kratkę i przetrzyj do sucha. Podobnie czyść okap z zewnątrz.
Salon i sypialnia
4. Skórzane tapicerki. Jeśli chcesz, by długo Ci służyły, ustawiaj je z dala od miejsc nasłonecznionych i grzejników. Raz na jakiś czas impregnuj specjalnym mleczkiem lub woskiem. Nie wiesz, czym zmyć plamę z długopisu? Usuniesz ją za pomocą kwaśnego mleka lub soku z cytryny. Natomiast zarysowania na gładkich meblach ze skóry zatuszujesz kremem do rąk z gliceryną.
5. Błyszczące szyby. Próbowałaś już wszystkiego, a smugi na szybach i tak zostają? Polecamy umyte okna przetrzeć wodą z płynem do płukania, wytrzeć i wypolerować. Dzięki temu szyba będzie ładnie pachnieć i przez pewien czas nie będzie osadzał się na niej kurz ani brud. Tak samo można umyć meble i podłogę.
6. Białe meble i drzwi. Skuteczny w ich czyszczeniu jest płyn do mycia szyb. Ten preparat sprawdzi się także przy usuwaniu tłustych plam z błyszczących mebli.
7. Pachnący dywan. Do czyszczenia na sucho wykorzystaj sodę. Rozsyp ją równomiernie na dywanie, pozostaw na kilka godzin, a potem odkurz. Soda odświeży dywan i zneutralizuje brzydkie zapachy.
8. Smugi na kieliszkach i osad w wazonie. I w jednym, i w drugim przypadku świetnie działa ocet. Zanim przystąpisz do mycia dzbanka lub butelki, zanurz czyścik w occie. Natomiast kieliszki po umyciu wypłucz w zimnej wodzie z dodatkiem octu. Wycieraj, gdy lekko obeschną.
9. Mniej kurzu w domu. Do wycierania kurzu używaj ściereczek z mikrofibry - lepiej go wchłoną. Mniej kurzu na firankach? Do ostatniego płukania dodaj łyżkę soli kuchennej. Staną się sztywniejsze i kurz nie będzie do nich tak przywierał. Drewniane meble czyść preparatami z woskiem.
Łazienka
10. Zero kamienia. Jeśli chcesz czyścić naturalnie armaturę, upewnij się, z jakim rodzajem powierzchni masz do czynienia, by jej nie uszkodzić. Rozcieńczony ocet możesz stosować do stali nierdzewnej i mosiądzu. Można też nim usunąć kamień z drzwi kabiny prysznicowej (w proporcjach 1:1). Ocet poradzi sobie też z kamieniem w toalecie. Najlepiej wlej ok. 1-2 l i pozostaw na noc lub podgrzej go i zostaw chociaż na pół godziny w muszli. Dobrze jest to robić co jakiś czas - profilaktycznie. Rano po prostu spłucz i gotowe. Myjąc armaturę wykończoną chromem, warto sięgnąć po spirytus salicylowy. Nalej trochę płynu na zabrudzoną powierzchnię i przetrzyj papierowym ręcznikiem. Armaturę z kolorową powłoką najlepiej domyje płyn do mycia naczyń. Gdy chcesz użyć mocniejszych chemikaliów, lepiej je rozcieńcz i dobrze spłucz, by nie spowodo-wały odbarwień.
11. Fugi bez pleśni i brudu. Możesz je wyczyścić za pomocą proszku do pieczenia lub jego mieszanki z octem. Nałóż papkę na fugi i pozostaw na ok. 30 min. Potem wyszoruj szczeliny starą szczoteczką do zębów i spłucz. Jasne fugi potraktuj sokiem z cytryny. Odczekaj 10 minut i zmyj.
12. Lśniąca terakota. Na początek praktyczna rada - każde porządki w łazience najlepiej wykonywać po kąpieli, kiedy w powietrzu unosi się jeszcze sporo pary. Do mycia płytek świetnie nadaje się ciepła woda z octem w proporcji 3:1. Najlepiej wymieszaj taki specyfik w starej butelce po płynie do mycia szyb. Zapach szybko znika, ale jeśli chcesz się go pozbyć od razu, umyj jeszcze płytki wodą z jakimś uniwersalnym płynem.
13. Czyściutka wanna i umywalka. Urządzenia sanitarne skutecznie odświeżą soda oczyszczona i szare mydło.