Smaruj, wcieraj, nie żałuj!
Naturalne oleje są urodowym przebojem. Znajdziesz je w wielu gotowych produktach. Zachęcamy, by sięgnąć też po te w czystej postaci.
Kokosowy
- Nierafinowany olej ma konsystencję... smalcu. Po lekkim podgrzaniu (nawet w dłoniach), rozpuszcza się, uwalnia aromat i wtedy już można stosować go jako uniwersalny kosmetyk do pielęgnacji twarzy, ciała lub włosów. Ma wiele cennych właściwości: nawilża, odżywia, regeneruje, łagodzi podrażnienia, działa antybakteryjnie.
- Olej kokosowy stosuj samodzielnie, np. jako maskę zmiękczającą suche dłonie, łokcie, stopy czy włosy, albo z dodatkiem cukru - jako peeling do ciała.
Z orzechów makadamia
- Olej uzyskuje się z tłoczenia na zimno orzechów makadamia. Idealnie pielęgnuje oraz koi skórę suchą i wrażliwą, skłonną do podrażnień. Działa też ujędrniająco na skórę dojrzałą - wiotką, osłabioną. Olej można stosować także do pielęgnacji ciała - odżywia i poprawia elastyczność, zapobiegając cellulitowi i rozstępom. Warto również stosować go do masażu.
- Rozsmaruj olej na twarzy, szyi i dekolcie, a następnie połóż kompres z gazy zwilżonej ciepłą wodą. Maseczkę zmyj po kwadransie. Złagodzi uczucie ściągnięcia i ujędrni cerę.
Z nasion lnu
- Olej otrzymuje się przez wytłaczanie nasion lnu. Wspaniale regeneruje skórę i uelastycznia ją. Szczególnie polecany jest jako kosmetyk przeciwtrądzikowy. Działa na skórę przeciwzapalnie, zapobiega zaskórnikom i wypryskom. Łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia.
- Olej stosuj do oczyszczania twarzy (także z makijażu) lub używaj go zamiast kremu na noc.
Z pestek malin
- Olej otrzymywany z maleńkich pestek owoców polecany jest do pielęgnacji każdego typu cery. Szczególnie docenią go panie, które mają skórę odwodnioną, matową, pozbawioną jędrności. Ma same zalety: doskonale nawilża, regeneruje, wzmacnia, poprawia koloryt cery i chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, które przyspieszają proces starzenia się. Działa przeciwzapalnie i łagodząco.
- Olej z pestek malin nanieś na skórę, a następnie wklep krem na noc (możesz też dodać kilka kropli oleju do porcji kremu).
Z awokado
- Olej pozyskiwany jest z miąższu owocu. Doskonale regeneruje naskórek np. zmęczony działaniem słońca, wiatru, mrozu. Polecany jest też do pielęgnacji cery dojrzałej, suchej, wiotkiej, na której widać oznaki zmęczenia i wyraźne zmarszczki lub bruzdy. Odbudowuje warstwę lipidową naskórka i zapobiega jego wysuszeniu.
- Olej możesz stosować samodzielnie jako serum naprawcze na noc.
Z dzikiej róży
- Olej powstaje w wyniku tłoczenia na zimno pestek owoców dzikiej róży. Działa on regenerująco na skórę (wzmacnia ją, pomaga spłycić zmarszczki, zredukować przebarwienia). Ze względu na działanie kojące polecany jest także do pielęgnacji cery wrażliwej i nadreaktywnej oraz z niedoskonałościami (trądzik). Można stosować go także do ciała - zapobiega rozstępom.
- Olej wetrzyj (tak jak balsam) w osuszone ciało tuż po kąpieli.
Modny zabieg - olejowanie
OCM to nazwa naturalnej metody oczyszczania twarzy olejami. Połącz dwa oleje: np. rycynowy (ma stanowić 10-30 proc. mikstury) oraz pielęgnacyjny, dobrany do potrzeb cery, np. z awokado (ma stanowić 70-90 proc.). Mieszankę rozprowadź dłońmi na twarzy i wmasuj ją. Potem przyłóż ręcznik zwilżony bardzo ciepłą wodą i zetrzyj olejową warstwę. Czynność powtórz 3 razy. Po zabiegu zamknij pory, kładąc na twarz wilgotny, zimny ręcznik.
Oleje w kosmetykach
Wiele receptur nowoczesnych kremów, balsamów, szamponów opartych jest na naturalnych olejach. Dużą popularnością cieszą się też tzw. suche olejki (bogate w odżywcze oleje), które są multifunkcyjne - regenerują odwodnioną skórę, zniszczone włosy, podkreślają opaleniznę lub wręcz ją imitują. Ale kosmetycznym hitem ostatnich lat są oleje w czystej postaci lub gotowe mieszanki różnych olejów pielęgnacyjnych, np. z dodatkiem olejków eterycznych i witamin. Wciera się je w skórę lub we włosy. Efekty? Widać je natychmiast.
Zobacz także: