Spaleni słońcem

Wcale nie trzeba leżeć plackiem na plaży, aby się oparzyć! Skórę możesz spiec także podczas pochmurnej pogody lub leżenia w cieniu, pod parasolem. Pamiętaj, że opala także wiatr.

Skórę możesz spiec także podczas pochmurnej pogody lub leżenia w cieniu
Skórę możesz spiec także podczas pochmurnej pogody lub leżenia w cieniu123RF/PICSEL

Na oparzenia słoneczne najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji, bo mają one mało melaniny - pigmentu, który chroni skórę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Jeżeli więc jesteś blondynką o delikatnej (mlecznej) skórze, uważaj podwójnie. Bardzo ostrożne muszą być także osoby, które mają znamiona lub pieprzyki. Nadmiar słońca może być też niekorzystny dla kobiet w ciąży.

Co to jest oparzenie

Oparzenie słoneczne to uraz skóry i położonych pod nią naczyń krwionośnych, spowodowany przez nadmierną ekspozycję na promienie ultrafioletowe. Objawia się zaczerwienieniem i nabrzmieniem skóry. Rumień nasila się po 12-24 godzinach od przebywania na słońcu, a znika po 72 godzinach, czasem pozostawiając opaleniznę.

Miejsca poparzone bolą, pieką i swędzą jednocześnie. Po kilku dniach zaczyna schodzić naskórek. Znacznie nasilone, powtarzające się oparzenia słoneczne mają udział w powstawaniu czerniaka - nowotworu skóry.

Groźne leki i kosmetyki

Oparzenia słoneczne mogą potęgować niektóre kosmetyki i leki. Z farmaceutyków uczulają zwłaszcza: barbiturany, sulfonamidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne (przeciwbólowe i przeciwzapalne) i moczopędne, tetracykliny, leki przeciwdepresyjne i uspokajające, przeciwcukrzycowe, tabletki antykoncepcyjne i pochodne kwasu benzoesowego.

W lecie nie używaj kosmetyków z retinoidami i kwasami hydroksylowymi oraz z piżmem i olejkami: lawendowym, cedrowym, waniliowym, sandałowym i bergamotowym. Zwróć uwagę, aby w kosmetykach kolorowych nie było chinolony, eozyny, błękitu metylenowego i różu bengalskiego.

Nie pij herbatki z dziurawca, a do słodzenia nie używaj cyklamatu.

Pierwsza pomoc

Jeżeli pomimo ostrożności czujesz, że twoja skóra robi się czerwona i piecze, natychmiast zejdź ze słońca (efekty oparzenia zobaczysz dopiero po kilku godzinach). Po delikatnym umyciu skóry letnią, ale nie zimną wodą, zastosuj chłodny okład. Lekkie oparzenia można leczyć samemu.

Skóra oparzona bardzo szybko traci wodę. Nie żałuj jej więc kremów, ale pamiętaj, że podrażniona skóra jest skłonna do alergii, dlatego używaj wyłącznie preparatów hipoalergicznych. Gdy pojawią się bąble, nie przebijaj ich, ani nie zdrapuj.

Poczekaj, aż płyn w nich zawarty sam się wchłonie. Jeśli jednak pojawią się dreszcze, masz podwyższoną temperaturę i jesteś osłabiona, lepiej udaj się do lekarza. Bez wizyty u specjalisty nie obędzie się też, gdy ból staje się nie do zniesienia, występują wymioty i pojawiają się rozległe pęcherze.

Białko Surowe

Białko jaja kurzego hamuje stany zapalne oraz ma właściwości bakteriobójcze i antywirusowe. Rozsmaruj białko na gazie i przyłóż do skóry.

Ogórek

Delikatny sok z ogórka sprawdzi się szczególnie na oparzonej skórze twarzy. Wystarczy na 30 min. przyłożyć plasterki do bolących miejsc.

Mięta

Olejek z mięty pieprzowej ma właściwości przeciwzapalne. Wymieszaj 2 krople olejku w 100 ml letniej wody, nasącz gazę i przyłóż do bolącej skóry.

Miód

Ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które przyspieszają gojenie. Posmaruj gazę miodem i przyłóż do oparzonej skóry.

Aloes

Sok z liści zawiera enzymy przyśpieszające regenerację naskórka i aktywizuje fibroblasty odpowiedzialne za gojenie się oparzeń. Smaruj nim skórę.

31/2014 Tele Tydzień

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas