Sposoby na kurzajki
Są małe i twarde. Kurzajki (brodawki wirusowe) pojawiają się najczęściej na dłoniach lub stopach, ale bywają też na twarzy (u mężczyzn często pod nosem i na brodzie), szyi i we włosach, a u osób obgryzających paznokcie - także na ustach.
Można je mieć w każdym wieku. Nie są groźne, ale szpecą i bardzo przeszkadzają. Najczęściej przenoszą się poprzez bezpośredni kontakt, lecz zdarzają się też zakażenia pod prysznicem, na basenie (brodzik) w saunie, solarium, w szatni. Możemy też zarazić... siebie samą.
Wystarczy, że rozdrapiemy brodawkę i będziemy ją dotykać, z łatwością przeniesiemy ją w inne miejsce. Zakażeniu wirusem sprzyja obniżona odporność i mikrouszkodzenia skóry.
Kształt kurzajek zależy od miejsca, gdzie się pojawią. Na dłoniach i stopach są kopulaste, białe lub różowe. Mogą występować pojedynczo lub w grupie. Nie bolą, chyba, że umiejscowiły się wokół paznokci (i rosną pod płytką), albo na podeszwach (utrudniają chodzenie). Brodawki na twarzy przybierają bardzo często postać nitek. Na owłosionej skórze pojawiają się często kurzajki palczaste, przypominające róg.
Brodawki często giną same. Jeśli jednak przeszkadzają, spróbuj przyspieszyć ich znikanie.
Medycyna ludowa proponuje np. pocieranie brodawek plasterkiem surowego ziemniaka (w nowszej wersji - wewnętrzną skórką banana). Pomocny jest też glistnik, zwany jaskółczym zielem. Rośnie przy drogach i na skraju lasów latem, po złamaniu łodygi wycieka z niego pomarańczowy sok (uwaga, zatarcie nim oczu bywa przyczyną poważnych dolegliwości).
Można też pokruszyć witaminę C lub aspirynę, zmieszać z odrobiną wody i pastę nakładać na kurzajki. Pomaga sok z aloesu lub mlecza. W aptece kupisz gotowe preparaty. Zakażone powierzchnie smaruje się najczęściej dwa razy dziennie (jeśli preparaty zawierają kwas mlekowy lub salicylowy, mogą uszkadzać zdrową skórę, dlatego chroń ją, smarując otoczenie brodawki np. lakierem bezbarwnym).
Trzeba być jednak cierpliwym: kuracja trwa 6-8 tygodni. Jeżeli nie chcesz czekać, wybierz się do lekarza. Chirurg usunie brodawki za pomocą skalpela (tzw. łyżeczkowanie) albo zamrozi ciekłym azotem, podtlenkiem azotu lub laserem.
Cenny miąższ aloesu
Ma właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne i regenerujące skórę. Polisacharydy łagodzą stany zapalne.