Sposoby na mszyce
Wysysają soki z roślin i je uszkadzają. Przenoszą wirusy, a nawet powodują obumieranie liści i łodyg. Reaguj więc jak najszybciej i stosuj preparaty, które możesz zrobić sama.
Działaj już wtedy, gdy zauważysz pierwsze skupiska owadów. Załóż gospodarcze rękawiczki i rozgnieć kilka mszyc w pobliżu zaatakowanych kwiatów. Dzięki temu reszta owadów dostanie chemiczny sygnał, który odstraszy je i zniechęci do rozmnażania. Jeśli mszyc jest dużo, wytnij najbardziej zaatakowane pędy. Potem zrób roślinom prysznic letnią wodą, polewając je od spodu. Kwiaty w doniczce zanurz w letniej wodzie (np. w wiaderku) i zmyj liście. Przetrzyj je pod wodą palcami, gąbką czy szmatką. A potem przygotuj preparat na mszyce i wlej go do spryskiwacza. Spryskaj nim zaatakowane i sąsiednie rośliny, aby te małe szkodniki się nie przenosiły. Wykorzystaj to, co masz pod ręką
1. Pokrzywa
Zerwij dwie duże garście świeżego ziela (zebranego przed kwitnieniem) lub weź pół szklanki suszonego (kupisz go w sklepie spożywczym, zielarskim, w aptece, 3 zł/100 g) i zalej litrem wody. Zostaw na 12-24 godziny. Jeżeli jest gorąco, wystarczy 12 godzin. Nie dopuść, by pokrzywa zaczęła fermentować, bo wtedy brzydko pachnie! Odcedź. Wyciąg zużyj w ciągu jednego dnia.
2. Mlecz (mniszek lekarski)
Dwie garście świeżo zebranych liści zalej 1,5 l wody i zostaw na trzy godziny. Odcedź. Preparat zużyj cały tego samego dnia, w którym go zrobisz.
3. Cebula
Wystarczą tylko dwie. Obierz je, zalej litrem wody i zostaw na 12 godzin. Potem gotuj przez 30 minut. Przestudź, odcedź. Warto zrobić więcej wywaru, bo mszyce powracają i można go używać przez całe lato. Wystarczy zlać do słoików lub butelek i przechowywać w ciemnym miejscu. Płyn przyda się też, gdy kwiaty zaatakują grzyby.
4. Aksamitki
Pół wiadra roślin zalej 10 litrami wody, pozostaw na dwa dni, następnie przecedź. Polewaj płynem liście i łodygi, szczególnie uprawy roślin jagodowych.
5. Czosnek
Pięć ząbków czosnku posiekaj lub przeciśnij przez praskę, zalej litrem wody. Zostaw na dobę albo gotuj przez 20 minut. Przecedź. Jeśli tylko zostawisz czosnek w wodzie, musisz zużyć cały preparat tego samego dnia. Jeżeli natomiast przygotujesz wywar, możesz go przechowywać tak, jak wywar z cebuli.
6. Tytoń
Paczka papierosów wystarczy na dwa litry preparatu (gdy ktoś z domowników pali, można zbierać niedopałki w zakręconym słoiku). Rozkrusz papierosy i zalej litrem ciepłej wody. Odstaw na dobę. Na koniec gotuj przez godzinę. Potem ostudź, przecedź. Przed użyciem rozcieńcz, dolewając litr wody. Preparat może stać 3-4 miesiące, ale nie używaj go do roślin jadalnych i na balkonie.
7. Szare mydło
20 g utartego na tarce szarego mydła (od 3 zł kostka100 g) lub ogrodniczego mydła potasowego (kupisz je np. w sklepie z gospodarstwem domowym, 7 zł/500 ml) rozpuść w litrze ciepłej wody i ostudź. Możesz go dodać do któregoś wywaru lub wyciągu roślinnego, aby zwiększyć jego skuteczność.
8. Mleko lub cola
1 litr mleka (najlepiej takiego prosto od krowy lub chudego UHT) albo 1 l coca-coli wymieszaj z wodą pół na pół. Przelej do spryskiwacza i ochlapuj tym płynem zaatakowane rośliny najlepiej przez trzy kolejne dni.
Zobacz także: