Sposoby na oczyszczanie powietrza

​W twoim otoczeniu jest dużo szkodliwych substancji, kurzu, roztoczy, wirusów i bakterii. Staraj się tak urządzić mieszkanie, aby nie wpływały niekorzystnie na zdrowie.

Dwa razy w tygodniu zapal więc garść mieszanki z suszonej szałwii, rozmarynu i jałowca i okadź ich dymem pomieszczenia
Dwa razy w tygodniu zapal więc garść mieszanki z suszonej szałwii, rozmarynu i jałowca i okadź ich dymem pomieszczenia123RF/PICSEL

Jeśli powietrze w twojej okolicy jest czyste, wydaje ci się, że raz dziennie przewietrzysz mieszkanie i już. Ale nie zawsze to wystarczy. Szkodliwe związki uwalniają się bowiem też z mebli, obić, farb, lakierów i innych środków chemicznych.

1. Świece i olejki 

Płomień świec spala drobinki kurzu, roztocza i jonizuje powietrze, co poprawia jego jakość. Warto więc zapalać świeczki z wosku pszczelego lub parafiny (białe), które mają naturalne składniki i nie kopcą. Możesz też rozpylać olejki eteryczne (np. cytrynowy, herbaciany) zmieszane z winnym octem (20 kropli +20 kropli+100 ml). Podczas infekcji powtarzaj to 2-3 razy dziennie. Ale uważaj, bo olejki są szkodliwe dla kotów.

2. Jonizacja 

W domu unosi się także tzw. elektrosmog, który jest efektem działania grzejników elektrycznych, suszarki, odkurzacza, telewizora, komputera. Tworzą się wówczas niekorzystne jony dodatnie, które przyciągają drobinki kurzu. Neutralizują je jony ujemne, których ilość można zwiększyć za pomocą jonizatora (od 77 zł). Zwolennicy naturalnych metod polecają również lampę solną - bryłę soli z żarówką w otworze wydrążonym wewnątrz (od 35 zł). Jej wielkość musi być dostosowana do pomieszczenia.

3. Wentylacja 

We wszystkich pomieszczeniach powinny być tzw. kratki wentylacyjne (od 22 zł) połączone z systemem, który umożliwia wymianę powietrza. Są one umieszczone wysoko na ścianach, pod sufitem. Dbaj o ich drożność i czystość. Jeśli je czasami zatykasz, gdy jest zimno, zamontuj takie, które można zamykać i otwierać (zamykaj je jak najrzadziej). Co 3-4 miesiące czyść kratkę odkurzaczem z końcówką w formie szczotki (takiej jak do odkurzania książek) i przecieraj szmatką zwilżoną w wodzie z płynem do dezynfekcji. Częściej (raz w miesiącu) myj kratkę w kuchni.

4. Zioła 

One też dezynfekują mieszkanie. Dwa razy w tygodniu zapal więc garść mieszanki z suszonej szałwii, rozmarynu i jałowca i okadź ich dymem pomieszczenia. Najbezpieczniej palić suszone zioła w specjalnym naczyniu, tzw. kadzielnicy (od 20 zł). Dzięki temu oczyścisz je z bakterii i wirusów, choć nie jest to tak skuteczne jak rozpylanie olejków eterycznych.

5. Oczyszczacz 

Weź pod uwagę to, z ilu elementów się składa jego system filtracyjny (im jest ich więcej, tym lepiej), czy wyłapuje sierść, alergeny i pochłania zapachy. Ważna jest też wielkość pomieszczenia (jego wysokość i powierzchnia podłogi). Jeżeli nawilża on również powietrze, istotna jest objętość pojemnika na wodę (im większy, tym rzadziej trzeba jej dolewać). Porównaj też koszt zakupu i eksploatacji (cenę filtrów i prądu np. przez 5 lat). Tańsze w sklepie mogą okazać się bowiem droższe podczas użytkowania.

6. Kwiaty 

Nie tylko dostarczają tlenu, ale też filtrują i wychwytują toksyczne związki. Należą do nich paprotka, bluszcz, skrzydłokwiat, dracena, anturium, fikus Benjamin, palma, zielistka Sternberga, daktylowiec niski, gerbera. Świetnie filtrują również raspis, nefrolepis, aglaonema, epipremnum i sansewieria (wężownica).

Zobacz także:

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas