Sposoby na szybkie suszenie

​Wyprane albo niechcący zamoczone łatwiej powrócą do pierwotnego stanu, jeżeli będziesz wiedziała, jak się nimi zająć, aby ich nie zniszczyć.

Rozprostuj pranie przed powieszeniem. Szybciej wtedy wyschnie, będzie mniej pogniecione i unikniesz prasowania. Upewnij się, że wszystko jest dobrze odwirowane lub wyciśnięte
Rozprostuj pranie przed powieszeniem. Szybciej wtedy wyschnie, będzie mniej pogniecione i unikniesz prasowania. Upewnij się, że wszystko jest dobrze odwirowane lub wyciśnięte123RF/PICSEL

Jeśli zawilgocone przedmioty mają metkę lub instrukcję, zastosuj się do nich, aby uniknąć kłopotów.

1. Pranie 

Pamiętaj, że z jednego wsadu pralki podczas schnięcia wyparowuje 2 l wody, więc zadbaj o sprawną wentylację. Oprócz suszarek rozkładanych, sufitowych, stawianych na wannie lub wieszanych na grzejniku, przydatna jest wysoka, wąska, stojąca wieża (od 70 zł), która zmieści się w kabinie prysznicowej. Albo zaopatrz się w metalowy wieszak (od 20 zł) działający jak szafa do suszenia - na ramiączkach wiesza się pojedynczo ubrania, a gdy wyschną, ustawia przy desce do prasowania.

Jeśli ci się śpieszy, użyj suszarki do włosów (ale zbytnio nie nagrzewaj nią tkaniny) albo żelazka. Bluzkę z bawełny (bez plastikowych i metalowych elementów) możesz włożyć na 5 minut do piekarnika nagrzanego do 200ºC. Wyjmij ją, a gdy odparuje, powtórz grzanie. Albo umieść na 20 sekund w mikrofalówce (powtórz 3-4 razy) lub w zamrażarce (w reklamówce na kilka godzin).

2. Poduszki i kołdry 

Zarówno te z wkładem z poliestru, jak też z pierza i puchu po praniu i dwukrotnym odwirowaniu, włóż do bębnowej suszarki (użyj niskiej temperatury). Razem z nimi wrzuć kilka piłek tenisowych, które rozbiją pióra. Kołdry kilka razy wyjmuj, strzepuj, odwracaj, potem wkładaj znowu. Wyschną również na rozkładanej suszarce w pozycji poziomej (!) lub powieszone na sznurku za cztery rogi.

3. Puchowa kurtka 

Potraktuj ją jak puchową kołdrę. W przerwach między etapami suszenia, strzepuj w różnych kierunkach, trzymając raz za kołnierz, raz za dolną krawędź kurtki. Albo po wyjęciu kurtki z pralki (pierz ją w specjalnym płynie do prania pierza, od 12 zł/l) rozłóż ją na suszarce. Nie wieszaj na wieszaku, bo puch zbije się na dole. Skieruj na nią strumień powietrza z wiatraczka.

4. Zamszowa torba 

Najpierw przetrzyj ją z wierzchu i od wewnątrz miękkim, dobrze chłonącym wodę ręcznikiem (np. papierowym). Przyciskaj zwinięty do mokrej powierzchni. Potem włóż zgniecione gazety i powieś ją tak, aby powietrze miało do niej dostęp, z dala od źródeł ciepła. Gdy wyschnie, przetrzyj zamsz gumową szczoteczką (od 4,50 zł/szt.) lub drobnym papierem ściernym albo suchą skórką od chleba.

5. Buty 

Susz w temperaturze pokojowej z daleka od grzejnika. Rozsznuruj je, rozchyl, wyciągnij języki. Wypchaj gazetami lub wsyp do nich ryż. Aby kozaki nie straciły fasonu, włóż prawidła lub butelki po wodzie mineralnej. Możesz też umieścić w środku elektryczną 2-częściową suszarkę do butów (od 15 zł para). Aby skóra się nie załamywała, posmaruj ją olejkiem rycynowym.

6. Książki 

Szybko włóż między kartki kawałki papieru toaletowego lub kuchennego ręcznika. Dociśnij czymś - deską do krojenia, ciężką torbą. Wymieniaj papier na nowy, gdy nasiąknie. Dosusz lekko ciepłą suszarką do włosów. Na koniec wyprasuj przez bawełnianą ściereczkę.

Zobacz także:

Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas