Sposoby na zdrową pewność siebie

Niepewność, skrępowanie, odosobnienie. Bywają dni, gdy w głębi duszy czujemy się zagubione, a otaczająca rzeczywistość zdaje się nas przytłaczać. Nie zawsze potrafimy poradzić sobie z natłokiem emocji, bywa, że miewamy gorsze dni. Poczucie wartości spada do zera, brak nam siły i motywacji. Jak (od)zyskać zdrową pewność siebie?

Sposoby na zdrową pewność siebie
Sposoby na zdrową pewność siebie123RF/PICSEL

Wiara we własne możliwości to coś, bez czego prawidłowe funkcjonowanie w dzisiejszym świecie jest bardzo trudne. Co zrobić, gdy nasza samoocena nie pozwala stawić czoła codziennym wyzwaniom? Czy możemy to jakoś zmienić? Otóż zaskakująco duży wpływ na naszą pewność siebie mają bliskie osoby oraz zaspokajanie potrzeby więzi i przynależności.  Wg badań przeprowadzonych przez markę Triumph, aż 98% kobiet zapomina o smutkach, gdy ma okazję śmiać się do łez z kimś bliskim, z kolei 70% przyznaje, że źródłem kobiecej siły jest wzajemne wsparcie.

Razem raźniej

Trudno jest iść przez życie w pojedynkę. Nie mając oparcia w bliskich osobach nie jesteśmy w stanie łatwo pokonać stających nam na drodze przeszkód, dlatego jeśli borykamy się z problemem, z którym ciężko nam poradzić sobie samodzielnie, zwróćmy się o pomoc, najlepiej do bliskiej kobiety, której możemy w pełni zaufać.

Zdarza się, że wystarczy szybka burza mózgów z najbliższą przyjaciółką, by przeszkody, które zdawały się nie do pokonania stały się dla nas błahe. Wspólne poszukiwanie rozwiązań daje nam siłę do tego, by stawić czoła nawet największym wyzwaniom.

Jeśli burza mózgów z przyjaciółką nie wystarczy, zawsze możemy zwrócić się do kogoś, kto znajdzie wyjście z każdej sytuacji - tu często pomaga doświadczenie mamy lub babci. Ich wsparcie i życiowa mądrość są bezcenne. Opierając się na dobrych, sprawdzonych radach możemy być pewne, że pokonamy wszelkie trudności.

Coś dla siebie

Innym ważnym krokiem, który warto poczynić, aby poprawić naszą samoocenę, jest dostrzeżenie własnego piękna. Choć na początku będzie nam ciężko stanąć przed lustrem i zaakceptować wszelkie, często wyimaginowane niedoskonałości, jest coś, co może nam to ułatwić.

Wystarczy, że raz na jakiś czas zrobimy coś tylko dla siebie. Nieistotne, czy będzie to wizyta u kosmetyczki, sesja masażu w SPA czy zakup kobiecej, zmysłowej bielizny. Ważne, by sprawiło, że będziemy wyglądać i czuć się pięknie. Nie dla ukochanego mężczyzny, koleżanek z biura czy partnerów biznesowych ale dla samych siebie.

Kochając siebie i własne ciało oraz ignorując tych, którzy wpędzają nas w kompleksy, jesteśmy w stanie zrealizować każdy, nawet najbardziej ambitny plan. Nie bez znaczenia w takich sytuacjach jest wsparcie bliskich - aż 52% kobiet poczuło się zmotywowane, po tym jak usłyszało od kogoś niespodziewany komplement na swój temat. Gdy czujemy się atrakcyjne, automatycznie wzrasta nasza samoocena. Dzięki lepszemu mniemaniu o sobie stajemy się odważniejsze, co sprawia, że chętniej podejmujemy trudne decyzje.

Krok naprzód

Ostatnim etapem budowania zdrowej pewności siebie jest decyzja o niewielkiej zmianie. Metodą małych kroków, przybliżamy się do celu, a gdy go osiągamy nasze poczucie własnej wartości wzrasta i utwierdzamy się w przekonaniu, że niemożliwe staje się możliwe. Przy okazji dzieląc się swoimi doświadczeniami możemy zainspirować czy wesprzeć kobiety wokół nas.

Czasem warto opuścić własną strefę komfortu i spróbować zrobić coś, na co nigdy wcześniej nie miałyśmy odwagi. Nie dajmy się jednak zbić z tropu i pamiętajmy, że zdrowa pewność siebie nie oznacza napompowanego jak balon ego. Każda z nas musi samodzielnie znaleźć swój balans, by nie popadać w skrajności.

Odrzućmy na bok wszelkie kompleksy, dzielmy się pozytywnymi emocjami i doświadczeniami. Niewymuszona uprzejmość, wsparcie i zrozumienie pokazują, jak za pomocą drobnych gestów kobiety potrafią codziennie się jednoczyć i są silniejsze, gdy działają razem.

Artykuł powstał we współpracy z marką Triumph.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas