Starannie dobierz krem
Aby twoja skóra długo pozostała młoda, powinnaś używać właściwego preparatu. Inne bowiem wymagania ma młoda cera, a inne, gdy skończyłaś 45 lat.
Zanim położysz na twarz krem, skórę powinnaś przygotować już poprzedniego dnia. Nigdy nie idź spać z makijażem, bo cera najbardziej intensywnie odnawia się między północą a 6 rano - przykryta pudrem nie będzie więc w stanie się zregenerować.
Pamiętaj jednak, że skóra nie lubi mydła. Jego odczyn alkaliczny (pH 10) nie jest dostosowany do kwaśnego odczynu skóry (pH 5,5). Ta "niezgoda" narusza naturalny płaszcz hydrolipidowy naskórka, pozbawia go składników natłuszczających i nawilżających.
Dlatego do mycia używaj wyłącznie emulsji bez mydła, płynu lub mleczka i toniku. Bardzo wygodne są płyny micelarne - gwarantują dokładne oczyszczenie skóry, bez podrażniania. Nadają się do każdej cery, a szczególnie do wrażliwej, ze względu na minimalną ilość konserwantów, barwników i substancji zapachowych.
Technika nakładania
Wiele kosmetyczek radzi, aby nie nakładać kremu bezpośrednio na skórę, ale najpierw rozetrzeć go na palcach. Dzięki temu krem trochę się rozgrzeje i będzie łatwiej przyswajalny dla skóry. Nasmarowane dłonie przyłóż do policzków, a potem do czoła i brody, lekko przyciskając.
Teraz delikatnie wklep w skórę (nie wcieraj!). Poranne nakładanie kremu możesz połączyć z masażem twarzy, który stymuluje komórki skóry i złagodzi widoczne efekty starzenia. Dawkę kremu wielkości orzecha laskowego nakładaj zaczynając od brody. Przesuwaj dłonie w górę, wzdłuż linii żuchwy, aż do skroni. Potem masując w kierunku od środka twarzy na zewnątrz.
Peeling obowiązkowy
Raz lub dwa razy w tygodniu zrób peeling. Po takim zabiegu skóra lepiej wchłonie substancje z kremów. Dobre efekty daje też domowa mikrodermabrazja. To rodzaj intensywnego peelingu, po którym skóra będzie świetnie przygotowana na przyjęcie kremów i maseczek.
Skoncentruj siły
Wierność nie popłaca
Kremy warto zmieniać co 3-4 miesiące, aby zapewnić skórze różnorodność substancji odżywczych. Wybór aktywnych składników uzależnij od pory roku, zmęczenia czy stresu.
W twoim wieku
60+: Wspieraj
Preparaty wzbogacone w proteiny sojowe wzmacniają barierę lipidową, wygładzają, hamują wchłanianie toksycznych dla skóry substancji. Dobre dla Ciebie będą preparaty z kwasem hialuronowym (silnie nawilża) i kofeiną (reguluje mikrocyrkulację krwi). Na noc stosuj kremy z kwasami owocowymi i retinolem, które rozjaśniają plamy pigmentacyjne i aktywują odbudowę komórek.
40+: Nawilżaj
Szukaj kremów ze składnikami zatrzymującymi wodę w naskórku i przywracającymi równowagę wodno- -lipidową, np. z gliceryną, kwasem hialuronowym, glicerolem. W odnowie pomogą też proteiny i peptydy. Dobrym wsparciem dla skóry są fitohormony, kolagen, kwasy owocowe i wapń.
30+: Uszczelniaj
Wybieraj kosmetyki bogate w związki neutralizujące wolne rodniki, np. kompozycje wit. A, C, E. Szukaj substancji tłuszczowych uszczelniających naskórek, czyli kremów z np. ceramidami czy olejami roślinnymi. Pożądany jest koenzym Q10 i retinol.
W dobrej formie
Krem
Może być emulsją typu olej w wodzie (cząsteczki oleju są zanurzone w wodzie) lub woda w oleju (cząsteczki wody są zanurzone w oleju). Ten pierwszy jest preparatem nawilżającym, a drugi natłuszczającym.
Żel
To najlżejszy z preparatów, co nie oznacza, że najsłabszy. Substancje czynne są zamknięte w mikrokapsułkach, które uwalniają się na skórze. Żel zawiera małe ilości substancji tłuszczowych, dlatego jest dobry do cer tłustych lub mieszanych.