Reklama

Reklama

Świadczenia dla samotnej matki

​Córka jest w zaawansowanej ciąży i okazuje się, że nie bardzo może liczyć na ojca dziecka. O jakie świadczenia będzie mogła się ubiegać jako samotna matka? - pyta Anna S. z woj. podkarpackiego.

- Świadczeniem przewidzianym dla rodziców opiekujących się potomkiem w pojedynkę jest dodatek z tytułu samotnego wychowania dziecka - tłumaczy Mecenas Janusz Górski, prawnik. - Jest on jednak związany z wypłatą zasiłku rodzinnego, co oznacza, że najpierw córka musi mieć przyznane prawo do niego. Samotny rodzic może liczyć na zasiłek rodzinny, jeśli na rzecz dziecka zostały zasądzone alimenty.

- Wyjątkiem są sytuacje, gdy nie udało się ich uzyskać, bo np. ojciec nie żyje lub jest nieznany. Jednocześnie spełnione musi być kryterium dochodowe. Zasiłek rodzinny przysługuje bowiem, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 674 zł (764 zł w przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne). Wysokość zasiłku rodzinnego zależy od wieku dziecka.

Reklama

- Im jest ono młodsze, tym świadczenie jest niższe. Wynosi miesięcznie od 89 zł do 129 zł. Wspomniany już dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowania dziecka przy pierwszym dziecku wynosi 185 zł (gdy dzieci jest więcej, nie może przekroczyć kwoty 370 zł). Mama, która otrzymuje zasiłek rodzinny, ma prawo do jednorazowego dodatku z tytułu urodzenia dziecka (niezależnie od tego, czy jest samotna, czy nie).

- Musi jedynie potwierdzić, że pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży. Dodatek ten wynosi 1000 zł. Jeśli córka nie będzie miała prawa do zasiłku rodzinnego, ale dochód w jej rodzinie nie przekroczy 1922 zł na osobę, może starać się o jednorazową zapomogę, która również wyniesie 1000 zł.

Mecenas Janusz Górski, prawnik z wieloletnią praktyką, współpracuje z kilkoma kancelariami prawnymi.

Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy