Szachownica cesarska: Pielęgnacja i uprawa
Szachownica cesarska to roślina ozdobna. Należy do rodziny liliowatych i kształtem przypomina koronę. Jak dbać o szachownicę cesarską?
Jak wygląda szachownica cesarska?
Szachownica cesarska charakteryzuje się dzwonkowatymi kwiatami, które znajdują się na sztywnej łodydze i są skierowane w dół. Z wnętrza kwiatów szachownicy cesarskiej wyrastają kremowe pręciki.
Łodyga ulistniona jest nie tylko na samym dole, ale także na górze. Nad pomarańczowymi, czerwonymi lub żółtymi kwiatami wyrastają liście skierowane ku górze. Kwiaty wraz z liśćmi tworzą kształt przypominający koronę. Przez to szachownica cesarska jest również nazywana koroną cesarską.
Jak pielęgnować szachownicę cesarską?
Szachownica cesarska najlepiej rośnie w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Lubi podłoże przepuszczalne oraz próchnicze. W przypadku szachownicy cesarskiej odczyn gleby powinien być obojętny.
Gdy szachownica cesarska kwitnie, potrzebuje częstego podlewania. Szczególnie trzeba na to zwrócić uwagę podczas suszy. Ważne, by jej jednak nie przelać. W innym czasie nie wymaga intensywnego nawadniania. Wiosną do zasilenia szachownicy cesarskiej można użyć kompostu lub nawozu wieloskładnikowego.
Kiedy sadzić szachownicę cesarską?
Cebulki szachownicy cesarskiej należy sadzić pod koniec sierpnia lub na początku września. Cebule szachownicy cesarskiej są sporych rozmiarów i mają charakterystyczny otwór, który wyznacza, w jaki sposób zasadzić je w ziemi. Otwór powinien być skierowany do góry.
Pomiędzy cebulkami należy zachować odstęp około 40 centymetrów, by szachownica cesarska mogła swobodnie się rozwijać. Cebule szachownicy cesarskiej sadzimy w dołkach o głębokości około 20 centymetrów. Istotne, by wyścielić je drobnym żwirkiem. Wszystko po to, by nie zalegała tam woda.
Szachownica cesarska kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Gdy roślina przekwitnie, wchodzi w stan spoczynku. Do momentu wysuszenia nie ścinamy pędu kwiatowego. Należy zostawić również liście. Usuwamy tylko kwiaty. Nie należy wykopywać jej z gruntu. Przed przymrozkami może ją ochronić ściółka z kory.
Zastosowanie szachownicy cesarskiej
Szachownica cesarska to niewątpliwie ozdoba ogrodu. Pięknie wygląda w głębi rabat. Może zostać posadzona pojedynczo lub w grupach. Dobrze sprawdzi się w donicach na tarasie, ale także w wazonie, jako kwiat cięty.
Czytaj więcej:
Te rośliny sprawdzą się w ogrodzie
Dichondra srebrzysta: Jak ją pielęgnować?
Hortensje uprawiaj według trzech wskazówek
Zobacz także: